Connect with us

Lajme

Kuvendi të vendosë për formatin e dialogut

Published

on

Njohësit e proceseve politike dhe të dialogut Kosovë – Serbi thonë se për ndërrimin e formatit të tij duhet të vendosë Kuvendi i Kosovës. Marrja e flamurit në mënyrë të njëanshme nga presidenti Thaçi, sipas tyre, përbën shkelje kushtetuese dhe nuk duhet të ndodhë, shkruan sot Gazeta “Zëri”

Pas formimit të Qeverisë Kuvendi i Kosovës duhet të mblidhet dhe të vendosë për të ardhmen e dialogut Prishtinë – Beograd, respektivisht t’i legjitimojë përfaqësuesit e Kosovës në Bruksel.

Kështu thonë njohësit e procesit të bisedimeve, të cilët konsiderojnë se kjo fazë e dialogut duhet të ketë konsensus politik dhe shoqëror.

Sipas tyre, në këtë rund të bisedimeve duhet të vendosen çështjet që kanë të bëjnë me luftën dhe me shumë tema të tjera që kanë mbetur ende të pazgjidhura përgjatë tërë këtyre viteve.

Por megjithëkëtë, sipas ministres në detyrë për Dialog, Edita Tahiri, Qeveria e re duhet të ndërmarrë hapa të cilët do ta ndërrojnë formatin e dialogut, shkkruan “Zëri”.

Nga ana tjetër, politologët potencojnë se në asnjë mënyrë presidenti Thaçi nuk duhet ta udhëheqë procesin e dialogut, kjo pasi një gjë e tillë nuk do t’u sillte aspak dobi bisedimeve.

Madje një veprim i tillë, siç janë shprehur ata, do të përbënte shkelje të Kushtetutës.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending