Connect with us

Lajme

Kush qëndron prapa protestave “anonime” kundër Vuçiqit? (Video)

Serbinë e kanë kapluar protesta pa autor, kundër zgjedhjes së Aleksandar Vuçiç president. Mbrëmjen e dytë të këtyre protestave, numri I pjesëmarrësve u shtua dhe ato u organizuan në shumë qytete të Serbisë.

Published

on

Pjesëmarrësit i quajnë ato protesta kundër diktaturës dhe janë mbështetur nga opozita përmes rrjeteve sociale. Vetë Vuçiç tha se protestat nuk e shqetësonin.

Protestat kundër presidentit të ri të Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u përshkallëzuan ditën e dytë pas përfundimit të zgjedhjeve.

Përkundër fitores në zgjedhje, mijëra të rinj në shumicën e qyteteve të Serbisë, dolën në rrugë, në mënyrë spontane, duke bërë ftesa përmes internetit. Pavarsisht se liderët e opozitës I mbështetën ato me deklaratat e tyre, autorët e protestave ngelën të panjohur.

Ata marshuan në kryeqytetin serb, pranë të gjitha institucioneve të rëndësishme të Serbisë.
Vuçiç, I cili ndodhet në një panair në Mostar të Bosnjës, tha se nuk i pengojnë protestat.

“Ne jemi vend demokratik dhe përderisa protestat janë të qeta, respektoj të drejtën e çdo njeriu të jetë i pakënaqur me rezultatin. Imagjinoni sikur unë të ftoja simpatizuesit e mi për të festuar. Ne duhet të punojmë dhe të kujdesemi edhe më shumë”, tha presidenti i sapozgjedhur i Serbisë, Vuçiç.

Por, pakënaqësia ndaj politikës së qeverisë serbe dhe diktaturës, siç thonë protestuesit, është e madhe.

Protestuesit e rinj në brohoritjet e tyre, thanë se duan të rrinë në Serbi, por jo në një vend ku qeveriset mbi baza partiake. Keto janë protestat e para kundër një sistemi pa autor, që nga protestat pas zgjedhjeve të vitit 2000, kur u largua Sllobodan Millosheviç.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending