Connect with us

Lajme

Kush janë përfituesit e banesave për familjet në nevojë në Prishtinë

Komisioni për ndarjen e banesave i Komunës së Prishtinës ka përfunduar procesurën e selekcion it të përfituesve të banesave për familjet në nevojë.

Published

on

“Në proces kanë aplikuar 330 familje, përafërisht 30 janë përjashtuar për deklarim të rrejshëm apo për mospërmbushje të kritereve për aplikim. Ndërsa 301 famillje janë vizituar dhe janë pikëzuar sipas legjislacionit në fuqi” ka deklaruar i pari i kryeqytetit të Kosovës, Shpend Ahmeti.

Nga 50 familjet përfituese, 43 janë me të hyra mujore më pak se 150 euro dhe me kushte shumë të rënda. Ndërsa 7 kanë qenë me të hyra në mes 150 – 250 euro.

Sipas Ahmetit, 14 përfitues janë familje të udhëhequra nga nëna vetëushqyese. Mesatarisht janë familje me nga pesë anëtarë.

I pari i komunës, si mëson infoGlobi, ka shpjeguar se pas këtij vendimi pason periudha dhjetëditore kur të gjithë mund të paraqesin informata shtesë për vetën ose për dikënd tjetër në qoftë se janë të dokumentuara, e mandej janë edhe periudhat e ankesave administrative dhe gjyqësore.

“Zotohemi se në 3 – 5 vitet e ardhshme do të strehojmë të gjitha familjet në nevojë për strehim. Po ashtu këtë vit na lirohen edhe disa banesa për shkak të skadimit të kontratave në banesat e komunës ku janë të vendosur ata që i kanë punët mirë dhe janë funksionarë, dhe edhe këto banesa do ti përdorim për strehimin e rasteve sociale”, ka deklaruar mes tjerash Shpend Ahmeti.

Banesat e ndara ndodhen në Hajvali./infoglobi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending