Connect with us

Lajme

Kush është në të vërtetë lideri që më së gjati e udhëhoqi një parti politike në Kosovë?

Published

on

Kohët e fundit në përpjekjet për ta sulmuar Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK), Albin Kurti ka përdorur edhe termin “udhëheqja e stërvjetëruar” që përbën goditje ndaj kryetarit të kësaj partie, Isa Mustafës. Por, le t’i hedhim një sy fakteve për të parë se kush është në të vërtetë lideri më i vjetër i një partie politike në vend?

Aktualisht, në Kosovë janë katër parti të mëdha parlamtare shqiptare. Vetëvendosje, LDK, PDK dhe AAK.

Vetëvendosje udhëhiqet nga kryeministri në detyrë Albin Kurti, LDK-ja udhëhiqet nga Isa Mustafa, PDK-ja nga Kadri Veseli ndërkohë që AAK-ja nga Ramush Haradinaj.

Megjithëse akuzoi Mustafën për stërvjetërsi, në fakt Kurti është më gjatë se Mustafa lider formal e joformal i kësaj partie politike.

Që nga themelimi i saj në vitin 2005, Kurti ka qenë lideri i pakontestueshëm i partisë (që megjithatë vetëm në vitin 2010 do të bëhej parti parlamentare), megjithëse në një periudhë tre vjeçare ishte emëruar si kryetar i kësaj partie Visar Ymeri. Por, Ymeri kishte qenë vetëm formalisht në këtë pozicion, pasi që Kurti në të vërtetë ishte pranuar më vonë se kishte shërbyer si udhëheqës partie.

Kjo nënkupton se Kurti është udhëheqës i partisë së tij qe pesëmbëdhjetë vjet.

Isa Mustafa ishte zgjedhur kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) në dhjetorin e vitit 2010 duke përmbysur lidershipin e Fatmir Sejdiut, shkruan Periskopi.

Kjo nënkupton që Mustafa është kryetar i partisë së tij tash e nëntë vjet e gjysmë.

PDK-ja ndërkohë ka zgjedhur kryetarin e ri vetëm në majin e 2016-s. Hashim Thaçi që ishte zgjedhur president nuk kishte të drejtë ta ushtronte një funksion të tillë, dhe kreun e partisë e mori Kadri Veseli që ishte bërë pjesë aktive e politikës vetëm në vitin 2012.

Kjo nënkupton se Kadri Veseli është kryetar i PDK-së tash e katër vjet.

AAK-ja ndërkohë ka kryetarin më të stërvjetër të partisë. Emri i tij është Ramush Haradinaj që ishte zgjedhur dy herë kryeministër i vendit.

Ai është kryetar partie tash e nëntëmbëdhjetë vjet, ani që për një periudhë të gjatë kohore (pesë vjet) nuk kishte qenë aktiv në politikën ditore pasi po gjykohej në Tribunalin e Hagës.

Haradinaj kishte qenë aktivisht kryetar partie për katërmbëdhjetë vjet.

Nga një gjë e tillë del se Albin Kurti në fakt është udhëheqësi më i vjetër i një partie politike në Kosovë.

Megjithatë, historikisht rekordin në këtë aspekt e mbajnë Ibrahim Rugova e Hashim Thaçi.

Rugova kishte qenë kryetar i LDK-së nga dhjetori i vitit 1989 e deri në janar të vitit 2006 ose për gjashtëmbëdhjetë vjet.

Hashim Thaçi ndërkohë ka qenë kryetar i PDK-së për pak më shumë se gjashtëmbëdhjetë vjet, prej fundit të vitit 1999 e deri në fillim të 2016-s. /Periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending