Connect with us

Lajme

Kurti zbulon planin e Serbisë për Liqenin e Badovcit

Published

on

I nominuari për kryeministër të Kosovës nga radhët e Vetëvendosje, Albin Kurti i ftuar në “Arena” nga Dritan Hila në Ora News, u pyet edhe për pasurinë e burimeve ujore.

Hila: Ka një studim të Komitetit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve kur paralajmëron se në vitin 2030, beteja nuk do të jetë më hidrokarburet, por për ujërat. Kombi shqiptar, i cili nuk ka asnjë burgim ujor brenda tërësisë së vet.

Kurti: Kjo është shumë problematike. Shikoni kufijtë e Shqipërisë. Dy të tretat e Liqenit të Shkodrës janë në Mal të Zi. 80% të liqenit të Ohrit është në Maqedoni, 90% e Prespës është në Maqedoni dhe Greqi. Burimet e lumenjve kryesor ndodhen jo rastësisht jashtë kufijve të Shqipërisë. Burimi i Lumit Vjosa ndodhet në Greqi, burimi i Drinit të Zi është në Ohër dhe këtë gjë duan t’ia vazhdojnë Kosovë. Ujmani, një liqen me gjatësi 22 km në veri të Kosovë, duan të marrin Bjellohën.

E kemi në rrezik edhe liqenin e Badovsit, i cili ndodhet afër Graçanicës. Po ta kishin sajuar Zajednicën, do ta kishin sajuar Badovcin. Ata synojnë ujërat që janë të rëndësishëm jo vetëm për pije dhe bujqësi, por edhe për industri. Ne nuk mund të kemi asnjë ditë energji elektrike, paçka se kemi 14 miliardë ton linjit, pa liqenin e Limjanit, i cili bën ftohjen.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending