Connect with us

Lajme

Kurti tregon se cili është programi i Vetëvendosjes për ekonominë

Published

on

Kandidati për kryeministër nga Vetwvendosje, Albin Kurti ka prezantuar programin ekonomik të kësaj partie.

Në emisionin “Arena” me gazetarin Diritan Hila, Kurti tha se kanë propozuar një bankë zhvillimore e cila do të mbrojë prodhimin vendas.

“Ne kemi propozuar të kemi një bankë zhvillimore e cila është e lidhur me kuvendin e Republikës e cila do t’i ketë kamatat nën 3% me periudha shumë vjeçare. Kjo bankë do të jetë me një lidh për mbrojtjen e prodhimit vendas si dhe me dhënien e përparësisë së kompanive lokale në tenderimin publik. Banka zhvillimore do të kishte një udhëheqje apartiake dhe kjo bankë do të të kombinohej me një agjencion zhvillimor. Ne kemi nevojë për një agjenci zhvillimore. Në të njëjtën kohë do të kishim edhe një fond sovran që do të ishte aksionar kryesor në ndërmarrjet publike dhe shoqërore, pra ndërmarrjet publike do t’i nxjerrim nga qeveria, ndërmarrjet shoqërore do ti nxjerrim nga agjencia kosovare e privatizimit që do të shuhej dhe fondi sovran do të kishte një shef me një mandate 7 vjeçar apartiak, me një bord mbikëqyrës që do t’i raportonte Kuvendit dhe do ta bënte joshës investimin brenda vendit. Fondi i kursimeve të pensioneve në Kosovë është mbi 1.5 mld euro, vetëm 3,.2% investohet brenda vendit, gati 97 % këto para ndodhen jashtë. Banka Zhvillimore, fondi sovran dhe  agjencia zhvillimore do t’i jepnin hov zhvillimit të vendit duke krijuar mundësinë që mërgata jonë të investonte në Kosovë”, sqaroi Kurti.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending