Connect with us

Lajme

Kurti: SHBA e BE më shumë presion Tiranës e Prishtinës se sa Serbisë

Published

on

Ish-lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti i ftuar në intervistën e mbrëmjes në studion e lajmeve në Ora News, shpjegoi arsyet se pse marrëveshja për demarkacionin me Malin e Zi është e padrejtë.

Ai tha se marrëveshja është firmosur mbi kritere jo natyre dhe historike por hartografike të ish-mbretërisë jugosllave të vitit 1931. Kurti shprehet se Malit të Zi i falet 8 200 hektarë tokë dhe se çdo shtet nuk do të bënte zë kur përfiton një hapësirë të tillë.

Ai deklaron se partia e tij ka krijuar destabilizimin e padrejtësisë në Kosovë, duke shtuar se gazi lotsjellës është metodë ekstreme por dëmet e tij zgjasin 30 minuta. Sipas Kurtit, padrejtësitë e qeverisë zgjasin 30 vite.

Kurti ndodhet në Tiranë ku zhvilloi një takim me mbështetës të kësaj lëvizje. Deputeti i Vetëvendosjes foli edhe për rolin e ndërkombëtare, duke theksuar se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e Bashkuara kërkojnë stabilitet në Ballkan dhe më shumë presion u bëhet shteteve pa rezistencë siç është Kosova dhe Shqipëria dhe jo Serbisë.

Sipas Kurtit, Parlamenti serb është i mbushur me kriminelë lufte dhe BE-ja nuk e vë kusht këtë për Serbinë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending