Connect with us

Lajme

Kurteshi: Pozita s’është e gatshme të dialogojë për demarkacion

Gatishmëria e pozitës për dialog mbi procesin e demarkimit të kufijve me Malin e Zi vihet në pikëpyetje nga deputeti i LVV-së, Ismail Kurteshi.

Published

on

Ai në “Rubikon” të KTV-së ka thënë se pozita nuk ka gatishmëri që të negocioj për këtë temë dhe për vazhduar në tema tjera, transmeton Koha.net.

“Pozita nuk është e gatshme që të ulet dhe t’i kalojë këto situata për të kaluar në tema që janë jetike për qytetarët.”, ka thënë ai.

Lidhur me marrëveshjen e përbashkët Kurteshi ka thënë se nuk mendon se janë përafruar qëndrimet e tyre, madje sipas tij nëse pozita nuk pajtohet me rishqyrtim të procesit, atëherë nuk ka për çka të dialogohet.

“Nuk mendoj që janë përafruar. E dini se me iniciativën e Naim Rashitit, janë pajtuar të gjitha subjektet, këtu ka qenë edhe vullneti i mirë i opozitës. Kur janë takuar për ta nënshkruar, dy subjektet, kryetarët e dy partive në pushtet kanë refuzuar ta nënshkruajnë për shkak të një fjale e ajo është ‘rishqyrtim’ i situatës. Nëse nuk lejohet rishqyrtimi atëherë për çka kemi me diskutu”, ka thënë Kurteshi.

Kurteshi theksoi se humbja e tokës është tashmë e njohur, si nga ekspertët ashtu edhe nga shumë materiale.

“Është konstatuar shumë herë dhe me shumë materiale që dëshmojnë se në këtë formë Kosova po i humb 8 mijë hektarë dhe me këtë nuk pajtohemi dhe jo vetëm ne por një pjesë e madhe e qytetarëve”, përfundoi Kurteshi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending