Connect with us

Lajme

Kur gruaja në Amerikë nuk kishte të drejtë votimi

Published

on

E ashtuquajtura ‘veprimtare për të drejtën e votimit’, Susan B. Anthony, para 148 vjetësh, konkretisht më 3 nëntor 1872, u përpoq të votonte në zgjedhjet presidenciale, por u arrestua për shkak të kësaj orvatjeje.

Ajo kishte provokuar qëllimisht arrestimin e saj në Nju Jork për të fituar publicitet për kauzën e të drejtave të grave për të votuar.

Anthony u nxor para gjyqit, u shpall fajtore dhe u gjobit me 100 dollarë pasi ishte përpjekur të votojë. Pas kërcënimit të saj për të mos e njohur vendimin e gjyqit dhe për të mos paguar gjobën, gjykatësi u shpreh se ajo mund të falej me kusht që të largohej menjëherë nga shteti i Nju Jorkut.

Susan B. Anthony ishte një veprimtare e fuqishme për të drejtën e grave për të votuar.

Ajo nuk mori parasysh fyerjet e vazhdueshme personale gjatë fushatës së saj gati gjysmë-shekullore për të drejtën e grave për të votuar dhe vazhdoi punën për të drejtat e grave deri në vitin 1906 kur edhe ndërroi jetë në moshën 86-vjeç.

Fushata e saj përgatiti terrenin për miratimin në vitin 1920 të Amendamentit 19-të të Kushtetutës së SHBA-së, i cili u jep grave amerikane të drejtën për të votuar.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending