Connect with us

Lajme

Kullë 250 milionë dollarë në Tiranë: Qeveria miraton projektin gjigant të arabëve

Published

on

Një kompani arabë do të investojë 250 milionë dollarë amerikanë për të ndërtuar një kullë të madhe ikonike në Tiranë, e cila do të përdoret për turizëm.

Qeveria ka dërguar me urgjencë në Parlament, një projektligj ku përcaktohet procedurën e negocimit me kompaninë “Al Habtoor Investment LLC”, e cila ka bërë propozimin.

“Me anën e këtij projektligji autorizohet Ministria e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes, Ministria e Financave, Bashkia Tiranë dhe Avokatura e Shtetit për fillimin e negociimit të marrëveshjes për realizimin e këtij projekti,” thuhet në dokument. Al Habtoor është pjesë e një konglomerati të njohur me qendër në Dubai, e cila zotërohet nga sheiku Khalaf Ahmad Al Habtoor, i listuar nga Forbes si një nga njerëzit me të pasur në botë me një pasuri rreth 2.5 miliardë dollarë.

Projekti ka të bëjë me ndërtimin e Kullës Ikonike, në zgjatim të Bulevardit të Ri të Tiranës. Në kërkesën e interesit kompania ka kërkuar të marrë pa kosto pronësinë e një sipërfaqeje prej 25 mijë metër katrorë. Bëhet fjalë për një të një parcele trekëndore në zgjatim të bulevardit të ri të Tiranës. Veç tokës pa pagesë, kompania ka kërkuar përjashtimin nga taksat doganore, TVSH-ja, tatimi mbi fitimin apo çdolloj takse tjetër mbi kapitalin për 15 vjet nga fillimi i veprimeve tregtare.

Sipas ligjit Komisioni i Negociimit të Marrëveshjes, në përfundim të procedurave të negociimit harton një raport, të cilin ua dërgon për shqyrtim ministrit të Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes dhe ministrit të Financave. Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes dhe ministri i Financave, brenda afatit kohor prej 30 ditësh nga data e paraqitjes së raportit, shprehen nëse janë dakord ose jo me propozimin e paraqitur.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending