Connect with us

Lajme

Kthehet në rivendosje ekstradimi i priftit pedofil britanik të arrestuar në Pejë

Published

on

Kolegji gjyqësor prej tre gjyqtarësh i Gjykatës së Apelit ka anuluar një vendim të Gjykatës Themelore në Pejë, të datës 21.06.2016, në bazë të të cilit ishte refuzuar kërkesa e prokurorisë për ekstradimin e shtetasit britanik, A. Ch. K. S.

Gjykata e Apelit e Kosovës thotë se çështja i është kthyer serish të njëjtës gjykatë për rivendosje ndërsa të kërkuarit i është vazhduar paraburgimi.

Sipas Gjykatës së Apelit, personi në fjalë po kërkohet nga ana e Britanisë se Madhe për shkak të dyshimit të bazuar se “ka kryer dy vepra penale marrëdhënie seksuale anale në kundërshtim me nenin 12 (1), të Ligjit mbi Krimet Seksuale të Anglisë (1956), gjashtë vepra penale sulm i pahijshëm mbi një person mashkull, nga neni 15(1) i të njëjtit ligj, si dhe imoralitet me një fëmijë, nga neni 1 i Ligjit mbi Imoralitetin me fëmijë (1960)”.

“Gjykata e Apelit gjeti se ankesa e prokurorisë kundër aktvendimit të shkallës së parë është e bazuar. Kjo për faktin se vendimi në fjalë nuk është i bazuar, ngase aplikimi i ligjit penal vendor është i gabuar, dhe nuk janë dhënë arsye të qarta sa i përket skadimit të afatit të parashkrimit të veprave penale, për të cilat po kërkohet shtetasi britanik”, theksohet në komunikatën e Gjykatës së Apelit të Kosovës.

Më tej potencohet se në procedurë të rivendosjes, Gjykata Themelore duhet të jep arsye të qarta se sipas cilit ligj vendor parashihen këto vepra penale “duke i pasur parasysh ndryshimet e disahershme të Kodit penal dhe pastaj për secilën vepër veç e veç të përcaktoj se a ka skaduar afati i parashkrimit që nga koha e kryerjes së tyre”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending