Kryeministri në ikje: Raporti im me Presidentin, i vështirë

Periskopi.com Lajme

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti sonte në Desku ka thënë se raporti i tij me presidentin Hashim Thaçi është i vështirë, transmeton Periskopi.

Sipas tij, Thaçi ka tendenca për rol politik, e jo siç e parasheh Kushtetuta.

‘’Raporti me zyrën e presidentit, i vështirë. Ai do te duhej të bëhej fer dhe të hyjë në politikë. Si president, ka rol ceremonial. Roli i tij është i një noteri shtetëror, Zelli i tij i paërmbajtshëm për politikë, gjen vend në një kolltuk të një partie politike. Nuk i takon presidentit të tregojë se cfarë qeverie na nevojitet neve. Dëshiron të jetë më shumë se president sic e parashikon Kushtetuta’’/PERISKOPI/

 

Shpërndaje në: