Connect with us

Lajme

Kryediplomati gjerman porositë Kosovën: Shmangni provokimet e Serbisë

Published

on

Kryeministri Isa Mustafa ka thënë se ka kërkuar nga Gjermania përkrahjen për liberalizimin e vizave për Kosovën. Ndërkohë, kryediplomati Gabriel, ka thënë se për liberalizim vizashd uhet të ratifikohet demarkacioni me Malin e Zi, raporton Periskopi.

Ai ka thënë se ka kërkuar veç tjerash edhe mbështetjen për transformimin e FSK’së në ushtri.

“Dëshiroj të përsëris para jush se gjermania ka pasur rol të rëndësishëm në mbështetjen e Kosovës në zhvillim ekonomik. Biseduam për dialogun me Serbinë dhe theksova që është e nevojshme të punojmë në implementimin e marrëveshjeve. E njoftova për demarkacionin, transformimin e FSK’së dhe kërkuam në mënyrë të drejtpërdrejtë.Kërkuam përprajke të veçantë nga Gjermania për liberalizimin e vizave, shpresojmë që ta kemi këtë përkrahje dhe ta kapërcejmë edhe kriterin që na ka mbetur, sic është demarkacioni me Malin e Zi”, ka thënë Mustafa transmeton Periskopi.

Kryediplomati gjerman ka thënë se Gjermania do të vazhdojë përkrahjen për Kosovën, derisa ka thënë se e di ‘se rrugëtimi i saj drejt Bashkimit Europian nuk është i lehtë’.

“Dëshirojmë të forcojmë bashkëpunimin tonë, mbajmë edhe më tutje premtimin tonë që t’ju mbajmë hapur derën e BE’së vendeve të Ballkanit. Ju e dini se kjo nuk është një detyrë e lehtë për t’u zgjidhur edhe për ju edhe për shtetet e rjaonit. Jemi të vetëdijshëm se nuk është e lehtë dhe për këtë arsye nevojitet edhe përkrahja”, ka thënë Gabriel.

“Një temë e rëndësishme është edhe normalizimi i raporteve me Serbinë, jo vetëm dialogu por edhe lehtësimi i jetës së qytetarëve në Kosovë. Si gjerman nuk e nënvlerësoj se sa e vështirë kjo do të jetë dhe sa herë do të vërehen plagët e hapur”, ka thënë ai.

“Jam i vetëdijshëm e pas një lufte të armatosur nevojitet kohë për të arritur një stabilizim paqësor. Për këtë arsye kërkojmë edhe nga ju edhe nga pala serbe të evitohen provokimet, të pranohet realiteti dhe qytetarëve t’u lehtësohet jeta.”, thënë Gabriel.

Ai ka thënë se e di që është dëshirë e madhe e kosovarëve liberalizimi i vizave, por ‘Kosovës i mbetet të ratifikojë demarkacionin me Malin e Zi’.

“Ju keni cekë se ekziston dëshirë e madhe për liberalizim të vizave, sepse jemi të vetëdijshëm se jeni vendi i vetëm që keni mbetur pa liberalizim, por tani mbetet dhe është e rëndësishme ratifikimi i demarkacionit me Mailn e Zi. Porosia ime për ju dhe deputetët tuajë shtë edhe të forconi marrëdhëniet me Malin e Zi. Pra, inkurajoj parlamentin tuaj që të ratifikoni demarkacionin”, ka thënë Gabriel

“Vërejtja ime e fundit është që ne duhet të mundohemi edhe më shumë që të përkrahim edhe projektet e infrastrukturës mes shtetit të Serbisë”, ka thënë ai./Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending