Connect with us

Lajme

Kriza e emigrantëve mbledh kryeministrat e Ballkanit në Vjenë

Nisma e Kancelarit austriak Christian Kern, mblodhi në Vjenë liderët e Ballkanit dhe drejtuesit europianë në një samit të posaçëm të dedikuar çështjes së refugjatëve.

Published

on

Qëllimi i samitit është qasja e përbashkët  e qeverive në këtë kauze, e cila sipas shumë organizatave ka dështuar pasi mbyllja e rrugëve kyçe të kontinentit ka lënë të bllokuar mijëra refugjatë kryesisht në Greqi.

Ky është edhe boshti kryesor i bisedave ndërmjet Kryeministrit të Shqipërisë, Bullgarisë, Kroacisë, Greqisë, Hungarisë, Rumanisë, Serbisë, Maqedonisë dhe Sllovenisë së bashku me Kancelaren gjermane Angela Merkel dhe përfaqësuesve të tjerë të unionit.

“Ne duhet të përmirësojmë efektivitetin e veprimeve tona. Kemi nevojë që të konfirmojmë  politikisht  se rruga e Ballkanit Perëndimor është mbyllur për një qëllim të mirë, për të shmangur emigracionin e paligjshëm dhe e përgëzoj kancelarin Kern që na mblodhi bashkë për këtë iniciativë”, tha Donald Tusk.

Edhe pse numri i atyre që mbërrijnë në brigjet e Europës kanë rënë nga efekti i marrëveshjes Ankara-BE, e ardhmja e kësaj ujdie mbetet e paqartë. Blloku 28 vendesh ka ndasi të mëdha sa i përket çështjes së emigracionit, çka është reflektuar jo vetëm në Bashkimin Europian, por edhe në Gjermani që cilësohet si vendi që kancelarja Angela Merkel ka hartuar politiken e pranimit të refugjatëve.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending