Connect with us

Lajme

Kritere të “pakapërdishme” për Serbinë

Serbia duhet t’i zbatojë marrëveshjet e arritura me Kosovën dhe ky është kriter i pakalueshëm në kapitullin 35.Kështu shkruan gazeta “Blic” nga Beogradi, ku ka publikuar 13 kërkesat teknike që dalin nga kapitulli 35. me gjithë marrjen e obligimeve, shumica prej tyre deri më tani nuk janë zbatuar, pasi Serbia vazhdon t’i konsiderojë të pakapërdishme, shkruan sot Koha Ditore.

Published

on

Analistë nga Prishtina e vlerësojnë kërkesë të kompletuar të Bashkimit Evropian, e cila ka për qëllim arritjen e normalizimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Dialogu mes Kosovës dhe Serbisë, fillimisht teknik e më pas politik, ka shënuar pak përparim e më shumë ngecje. Në këtë kuadër janë arritur disa marrëveshje, por që nuk kanë gjetur pothuajse asnjëherë zbatim të plotë në terren.

Mediat në Serbi thonë se dialogu i Brukselit e ka afruar vendin e tyre drejt integrimeve evropiane, ndonëse e pranojnë se detyrat më të vështira Serbia do t’i ketë në kapitullin 35.

“Serbia nuk do të jetë e obliguar t’i plotësojë menjëherë, por duhet ta ketë parasysh që janë kushte që për asnjë moment nuk guxon t’i heqë nga mendja. Aq më tepër, sepse përmbushja e këtyre kushteve të ndërlidhura me Kosovën janë ‘gurë në këpucë’”, shkruan “Blic”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending