Connect with us

Fun

Kriminelët më të pamëshirshëm sipas shenjës së Horoskopit

Published

on

Një ndër vrasësit serial më të frikshëm në historinë e vrasjeve njihet si “Vrasësi Zodiak” (Zodiac Killer). Megjithëse ai nuk është kapur dhe identifikuar kurrë, trashëgimia e tij vazhdon të terrorrizojë. Misteri që ngërthen çështjen ka habitur gjenerata të tëra, megjithëse krimet janë kryer në vitet ’60 – ’70. Megjithëse emri “Vrasësi Zodiak” mund të bëjë të mendojmë për horoskopin, ai praktikisht e mori këtë emër dhe këtë logo nga një firmë orash, bazuar në letrat që firmoste.

Ekzistojnë shumë njerëz të dyshimtë si vrasës sodiakë, por vrasësi i vërtetë nuk u kap asnjëherë. Disa nga më të dyshuarit është Arthur Leigh Allen (Shigjetari) dhe Earl Van Best (Gaforrja).

Sipas disa astrologëve të njohur në botë, disa shenja janë më të prirura për të kryer krime se disa shenja të tjera. Kështu që ne i radhitëm sipas anës së errët të shenjës së horoskopit. Zbuloni trajtat vrasëse të shenjës suaj të horoskopit!

Shenjat e horoskopit të radhitura nga më pak e rrezikshmja:

Binjakët

Shenja më pak e rrezikshme e horoskopit janë binjakët! Nëse binjakët do t’u angazhonin në krim, do të ishin më shumë të fokusuar rreth mashtrimit dhe vjedhjeve. Një vrasës serial shumë “pjellorë” ishte Jeffrey Dahmer, i cili ishte binjakët. Trajtat negative të binjakëve janë mërzia, thellësia dhe paqëndrueshmëria. Por në përgjithësi nuk janë edhe aq të rrezikshëm.

Ujori

Ujorët kanë një natyrë mjaft të mirë derisa nuk janë viktimë e keqbërjes. Kur vjen puna për hakmarrje, ujorët e udhëheqin “tufën”. Karizma dhe zgjuarsia e tyre i bën mashtrues të mirë ose hakera. “Manipulimi”, është ana e errët e tyre e horoskopit.

Luani

Bëni kujdes nga ulërima e luanit! Luanët dallohen për pasionin dhe guximin. Megjithëse kjo është një trajtë më tepër pozitive, luanët mund të kthehen mbrapsht nëse kanë një temperament psikotik. Luanët dashurojnë të jenë në qendër të vëmendjes, dhe si një shenjë e zjarrit kanë një anë të ligë të temperamentit. Luanët mund të ngatërrohen në aktivitete kriminale qoftë edhe për shkak të famës.

Akrepi

Akrepët mund të jenë xhelozë dhe agresivë. Një kombinim i tmerrshëm në rrethana të gabuara! Nëse akrepët shkojnë në anën e errët, do të preferonin të gjenin punë si vrasës! Akrepi njihet gjithashtu si shenja më sadiste dhe një akrep-djall nuk e ka për gjë të vrasë. Akrepët janë shumë dinak. Mund të mos angazhohen vetë në akte kriminale, por mos u habisni kur të shihni që një akrep të ketë lëvizur të gjitha fijet e krimit.

Peshqit

Bëni kujdes nga peshku që noton në dy drejtime! Mund të jenë duke fshehur një anë të errët. Peshqit janë më të prirur të angazhohen në krime që lëndojnë më tepër veten e tyre, si abuzime me drogërat. Por peshqit më të kalitur mund të bëhen shumë të rreziksjhëm nëse qëllon të çmenden! Zakonisht vrasësit serial janë peshq.

Peshorja

PEshorja është shenja për drejtësinë dhe vlerëson balancën. Peshorja nuk thyen lehtësisht ligjin. Nëse e bëjnë, janë më të prirur të fshihen në skema mashtrimi apo skandale bankare. Peshorja-djall është e prirur të fshihet prapa një organizate të madhe për të kryer krimet. Nëse i mashtroni, prisni të kthehen mbrapsht dhe të armatosur gjer në dhëmbë!

Virgjëresha

VIrgjëreshat janë të zgjuar por gjithashtu kanë një dell kriminal. Virgjëreshat janë më të prirura të përfshihen në vjedhjet kompjuterike, hajdutë apo lloje të ndryshme të vjedhjeve. Vrgjëreshat e vlerësojnë rregullin dhe perfeksionin, kështu që mos prisni të lënë gjurmë nëse kryejnë një krim.

Bricjapi

Bricjapët janë të prirur të bëjnë nga të gjitha llohet e krimeve. Që nga kriemt e parëndësishme tek krimet sadiste. Bricjapët kriminelë janë shumë të rrezikshëm. Ndërsa nga ana tjetër bricjapët nuk janë të aftë të mbulojnë gjurmët e krimeve të tyre. Kjo i bën ata të jenë ndoshta më tepër të identifikueshëm për keqbërje.

Dashi

Dashit kokëfortë nuk i pëlqen t’i thuash çfarë të bëjë. Janë të prirur të kërkojnë një karierë të jashtëligjshme për të shmangur “garën e minjve”. Dashët urrejnë kur autoriteti tyre sfidohet. Nëse përpiqeni të acaroni tej mase një dash, brinjët e dashit mund të përfundojnë të ngulur në trupin tuaj. Megjithëse një dash kriminel është më tepër i prirur të jetë si një arëm e marrë me qera, dashët mund të bëhen të uritur për pushtet dhe kjo do t’i çonte në një sërë aktivitetesh ilegale.

Shigjetari

Një shigjetarë i ligë mund të jetë shpërthyes që nuk fal. Bëni kujdes kur zemërimi i centaurit të thërrasë! Mund të jenë ekstremisht të ashpër. Në shumë raste shigjetarët lëndojnë pa dashje dhe janë më të prirur të arrestohen për vjedhje. Nëse futen në burg! Shigjetarët janë të vështirë për t’u nënshtruar. Pyesni vrasësin serial Ted Bundy, i cili është arratisur dy herë nga burgjet e sigurisë së lartë të SHBA-ve.

Demi

Demët janë shumë tekanjozë. Demët kokëfortë mund të egërsohen e lehtësi, duke i bërë kështu një shenjë shumë të rrezikshme. Të zgjuar por të vetmuar, demët e ligë preferojnë krimet financiare apo pastrimin e parave për të shmangur konfrontimin me të tjerët. Demat janë liderë natyral, por nëse shkojnë në rrugën e gabuar mund të kthehen lehtë në diktatorë. Një dem tiran mund të bëhet lehtë i etur për gjak, mendjemadh dhe i vendosur për dominim total. Mendohet që edhe Hitleri është i shenjës së demit.

Gaforrja

Gaforrja është shenja më vrasëse e horoskopit! Kjo është shenja me më shumë të burgosur e të arrestuar se shenjat e tjera. Paqëndrueshmëria mendore është një trajtë negative e gaforreve, dhe kjo i bën të prirur që të ofendojnë vazhdimisht. Krimet e pasionit janë më të shpeshtë tek gaforret. Nëse një gaforre e rrënuar e shijon vrasjen, do ta bëjë sërish duke u shkaktuar shenja të shumta viktimave të tyre.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Fun

‘Marre me m’qit syreta t’grave, a veç pse jam vejan’, ferizajasi ankohet që u vendos murali i Rita Orës

Published

on

Një burrë nga Ferizaji, ku në shtëpinë e tij është vendosur murali i këngëtares shqiptare me famë botërore, Rita Ora, nuk i ka pëlqyer kjo vepër.

Ai akuzon kryetarin e komunës së Ferizajt, Agim Aliu, për të cilin thotë se nuk e ka pyetur për vendosjen e këtij murali në shtëpinë e tij.

Madje thotë se arsyeja pse është vendos ky mural është pasi ai është vejan.

“Kanë shku ma kanë vnue një grue në shpinë teme, i thash pse ma keni vnue, tha vejan ti e ta kemi vnue. Kom ankesë kundra Agim komunës. Më kanë bo hor o bac, më thojshin je vejan ta kemi vnue. Ma bre unë vejan jam, por Agimi ma kish que kish thon vnone në shpi të bacit.

Kqyre argumentin, e kanë vnue në shpi teme. Marre me m gjit mu syreta të grave aty vec që jom vejan. Po nejse po mujnë, se forca po jau bon”, thotë burri, i njohur në Ferizaj si baci.

Ai thotë se i vjen rëndë që të tjerët ta shikojnë muralin e vendosur në shtëpinë e tij.

Këngëtarë shqiptare por në banesë teme me ma ngjit pom vjen mu rëndë me pa hallku aty. Ajo është e bukur është njeri i mirë, por këta ku e gjetën bash mu me ma vnu aty. Le të përgjigjet Agimi pse, edhe s’um ka vetë hiq vec kur po e shoh që e kanë ngjit aty”, shtoi Baci në ATV.

“Bukur është kjo, por pse mu nuk mkan pyet në shpi teme, më kanë vnue gra aty”, thotë për fund ai.

 

Continue Reading

Fun

Qytetari që u dënua pse pordhi thotë se ajo është “liri e shprehjes”

Published

on

Një 22 vjeçar nga Austria që ishte në ballinat e mediave vitin e kaluar pasi u dënua me 500 euro për një pordhë që e kishte lëshuar ndaj një zyrtari policor ka argumentuar që pordha e tij në fakt është brenda lirisë së shprehjes.

Në vendimin e lëshuar nga gjykata administrative në Vjenë, gjykata ka dhënë disa detaje të nevojshme për ngjarjen që ndodhi atë ditë.

E gjitha ndodhi më 5 qershor të 2020-s, kur burri që pordhi – i emëruar “Z. AB” – kishte dalë me shokët në një park kur një grup policësh iu afrua gjatë një kontrolli rutinor të identitetit.

Dhe këtu gjërat u përkeqësuan.

“Kur ai lëshoi gazrat e tij, ankuesi ishte ulur në karrigen e parkut,” shkruhet në dokument.

“Shokët e ankuesit kishin qeshur me pordhën dhe dëshmitari F kishte bërë një shaka,” vazhdon dokumenti. Për shkak të kësaj, i pandehuri ishte zgërdhirë para policëve.”

Në gjykatë, 22 vjeçari ka thënë se pordha nuk ishte e qëllimshme dhe se, edhe nëse ishte e qëllimshme, prapë do të ishte brenda të drejtës fondamentale të lirisë së shprehjes.

Por, për fatin e tij të keq, gjykatësi nuk e pranoi këtë argument.

Gjykatësi kishte deklaruar se pordhat nuk përmbajnë “përmbajtje komunikuese”.

Megjithatë, ai i kishte ulur gjobën nga 500 në 100 euro. Avokati i të pandehurit kishte thënë se klienti i tij është i gatshëm të vdes për të drejtën e tij për të pordhur dhe se do ta apelonin vendimin. /Periskopi

Continue Reading

Fun

Analist Islami pretendon që Shefqet Krasniqi i ka dy gra

Published

on

Analist Islami ka komentuar deklaratat seksiste të hoxhë Shefqet Krasniqi në mënyrë mjaft të çuditshme. 

Ai ka pretenduar se hoxhallarët e Kosovës po bëjnë shkelje ligjore duke shkelur monogaminë dhe duke u martuar me nga dy gra.

“Mos jau nxini për të madhe hoxhallarëve kur folin për gra, se ata i kanë kah dy!” – ka shkruar ai, përcjell Periskopi.

Islami si në çdo postim tjetër ka vënë hashtagun “mos u tut”.

Shefqet Krasniqi deklaroi mbrëmë se “gratë e kishin vendin në kuzhinë, e burrat në odë” që shkaktoi reagim të madh publik.

Statusi i plotë: 

Continue Reading

Trending