Connect with us

Lajme

Krasniqi: Dëshmia e vetme që ka Prokuroria është se ne jemi aktivistë të VV-së

Published

on

Zëdhënësi i LVV-së, Frashër Krasniqi, i cili gjendet në arrest shtëpiak, pas akuzave për terrorizëm, në një intervistë për TV Dukagjini, ka thënë se është shqetësuese që tash e 20 ditë tre aktivistë të Vetëvendosjes janë duke u mbajtë padrejtësisht në paraburgim, në lidhje me një proces të montuar politikisht në të cilin, sipas tij, nuk u argumentua asnjë fakt e asnjë lidhje në mes tyre dhe rastit për të cilin ata akuzohen.

Krasniqi ka thënë se krejt kjo është një sajesë politike.

“Kjo u dëshmua edhe nga një fakt i ri. Kemi tash e 20 ditë që jemi në arrest dhe nuk ka asnjë marrje në pyetje nga Prokuroria asnjë seancë as kurrfarë zhvillimi në lidhje me këtë rast. Kjo e dëshmon qartë, se ajo ccfarë kanë dashur të bëjnë është që ta montojnë një rast, i cili bëhet bombastik dy ditë para protestës së 1 shtatorit dhe pastaj e kanë lënë, ndër të tjera, edhe për shkak se kanë hy në një rrugë qorre e cila nuk i qon askund”, është shprehur ai.

Të tilla montime, sipas Krasniqit, kanë ndodhur vetëm në vitet ’80, ndaj kundërshtarëve politik të regjimit në atë kohë.

Sipas tij, kjo Prokurori është e kapur nga pushteti. “E kemi Adem Grabovcin që cakton prokurorët dhe gjykatësit, me apo pa konkurs dhe normalisht që këta kanë me ndërtu raste politike të porositura nga Grabovci, Veseli apo Thacci”.

Zëdhënësi i VV-së, ka përmendur rastin e Azem Sylës, të cilit i jepet masa e mbrojtjes në liri, edhe pse i ka shkaktuar buxhetit të Kosovës miliona euro dëme. Gjithashtu, ai ka kujtuar edhe rastin e djemve të Grabovcit, djegien e pikave kufitare nga strukturat paralele serbe, djegien e Gjykatës Themelore në veri, vrasjen e Selver Haradinajt, vrasjen e Enver Zymberajt, rasti i Dino Hasanajt, vjedhjen e dhomave të dëshmive në Polici, etj. Për të gjitha këto, Krasniqi ka thënë se nuk  ka asnjë të arrestuar dhe organet e drejtësisë nuk janë duke u marrë me to.

Gjashtë aktivistët e VV-së u arrestuan tri javë më parë si të dyshuar për planifikim, organizim dhe ekzekutim të sulmit me granatë mbi Kuvendin e Kosovës, në mbrëmjen 4 katër gushtit. /Periskopi/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending