Connect with us

Lajme

Kosova vazhdon të jetë larg vendeve të rajonit në tërheqjen e investimeve të huaja

Kosova vazhdon të jetë larg vendeve të rajonit sa i përket tërheqjes së investimeve të huaja, pasi që vendi ynë nuk po arrin të promovoj eksportin para shteteve të rajonit.

Published

on

Kështu tha mbrëmë drejtori ekzekutiv i KIESA-s, Besian Mustafa gjatë intervistës në emisionin “Ekonomia me Erëzën” të transmetuar në KTV.

“Askush nuk e mohon që kemi nevojë për të përmirësuar bilancin tregtar në Kosovë, duke rritur eksportin dhe zëvendësuar importin, por shtetet e rajonit vazhdojnë të jenë para nesh për shkak të kulturës së tyre shumëvjeçare në këtë fushë”, deklaroi Mustafa, transmeton Koha.net.

Kreu i KIESA-s po ashtu ka folur edhe për pjesëmarrjen në panaire ndërkombëtare të cilat promovojnë eksportin, duke i vlerësuar ato si shumë të suksesshme.

“Pjesëmarrja në këto panaire është e kushtueshme dhe varet nga madhësia e tyre. Por deri më tani nga 20 mijë deri 60 mijë euro i kushton KIESA-s subvencionimi i kompanive kosovare, dhe zakonisht i subvencionojmë 5 deri 10 kompani për të marrë pjesë në këto panaire. Por nga secili panair kompanitë janë kthyer me nënshkrim të marrëveshjeve”, tha Mustafa.

Dy nga sektorët ekonomikë që kanë arrit të sjellin deri më tani investime është ai i përpunimit të ushqimit dhe drurit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending