Connect with us

Lajme

Kosova transit i trafikut ndërkombëtar të drogës

Published

on

Kosova gjendet në njërën ndër rrugët më të rëndësishme të trafikut ndërkombëtar të substancave narkotike të llojit heroinë, por edhe të marihuanës e kokainës, raporton KTV.

Një raport i Policisë së Kosovës mbi “vlerësimin e kërcënimit nga krimet e rënda dhe krimeve të realizuara nga SOCTA gjatë viteve 2014 – 2015 vlerëson se rreth 1.6 për qind e popullsisë në vend janë përdorues të drogave.

Ndërsa 0.33 % vlerësohet të jenë përdorues të drogave në mënyrë intravenoze. Drogat si marihuana, heroina, kokaina e ekstazia ishin dominante në treg gjatë dy viteve 2014-2015. Ndërsa, përdoruesit kryesorë të saj ishin kryesisht të rinjtë e moshës 18-vjeçare.

Sasia më e madhe e marihuanës në Kosovë hyn në Kosovë nga Shqipëria, ndërsa në sasi më të vogla edhe nga Maqedonia, Serbia dhe Mali i Zi.

Një pjesë e saj ndalet në Kosovë për konsum të brendshëm, ndërsa pjesa tjetër e cila konsiderohet disa herë më e madhe kalon transit drejt tregut evropian.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending