Connect with us

Lajme

Kosova s’është fjalë me prejardhje sllave

Published

on

Duhet të dimë se, emri “Fusha e Kosovës” – “Kosova”, vendi ku ishte zhvilluar lufta e vitit 1389, e njohur në historiografi si “Beteja e Kosovës”, në mes të Koalicionit të popujve ballkanikë dhe osmanëve (turqve), nga historiografia evropiane e më gjerë, njihet edhe me emrat: Amselfeld (gjermanisht), Campia Mierlei (rumanisht), Champs des Merles (frëngjisht), Kosifopedhio (greqisht), Rigomezo (hungarisht), Campus Turdurum (latinisht), Campus Merulae (quhet nga kronistët latinë), Kosovo Polje (serbisht) dhe Kosova (turqisht), shkruan Enver Rexha në Shtojcën për Kulturë të Kohës Ditore.

 

Dëshmitë, ndër të parat, për emrin e vendit, fushës, malit, katundit-fshatit, qytetit të quajtur “Kosovë/a”, i gjejmë në dokumentet e kohës që dalin që nga fillimi i shekullit XV. Ipeshkvi i Ulqinit, Martino Segano (i lindur në qytetin Novobërdë të Kosovës), i cili për një kohë ishte dhe famullitar vendas i Kishës katolike në Novobërdë, gjatë gjysmës së dytë të shekullit XV, në një shkrim të vetin me karakter gjeografik kushtuar vendlindjes, e përmend një luginë të quajtur “Kosovitza” nëpër të cilën po kaluaka lumi Llap, ku nga vendi në njërën anë gjendet Prishtina e në anën tjetër Novobërda (A. Pertusi, “Martino Segano di Novo Berdo vescovo di Dulcigno”…, Roma, 1981). (Më gjerësisht mund të lexoni në Koha Ditore).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending