Connect with us

Lajme

Kosova pjesë e një stërvitje të madhe me ushtri të forta

Published

on

Rreth 1500 trupa nga Shtabi i Përgjithshëm, Forca Tokësore, Forca Ajrore, Forca Detare, Komanda Mbështetëse dhe Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes, si dhe trupa dhe mjete ushtarake të Forcave të Armatosura nga SHBA, Britania e Madhe, Italia, Kosova dhe Mali i Zi, kanë zhvilluar sot në Zall-Herr, ceremoninë e fillimit të stërvitjes së përbashkët “Joint Effort-16” në Shqipëri.

Nëpërmjet një postimi në faqen zyrtare të FA bëhet e ditur se stërvitja e përbashkët “Joint Effort-16”, që startoi sot, do të vijojë deri në datën 29 shtator dhe do të zhvillohet në rajonet e Garnizonit “Skënderbej”, Zall-Herr, Bizë, Kepi i Palit, Vau i Dejës, Poshnjë, Rinas dhe Kuçovë.

Në ceremoninë e hapjes merrnin pjesë zëvendësministri i Mbrojtjes, Petro Koçi, shefi i Shtabit të Përgjithshëm të FA, gjeneralmajor Jeronim Bazo, komandanti i Forcës Tokësore, gjeneral brigade Nazmi Cahani, Komandanti i KDS, gjeneral brigade Dedë Prenga, Komandanti i Komandës Mbështetëse, kolonel Ardian Bali, atashetë ushtarakë të SHBA, Britanisë së Madhe, Kosovës, Malit të Zi, Italisë etj.

Komandanti i Forcës Tokësore, gjeneral brigade, Nazmi Cahani, në fjalën e hapjes tha se “është një kënaqësi e veçantë që sot me rastin e fillimit të stërvitjes “Joint Effort 2016”, të përshëndes dhe t’ju uroj mirëseardhjen në stërvitje përfaqësuesve nga Italia, Kosova, Mali i Zi, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuar të Amerikës”.

Ceremonia është përshëndetur nga zv.ministri i Mbrojtjes, Petro Koci, i cili pasi u ka uruar mirëseardhjen në stërvitje përfaqësuesve nga Italia, Kosova, Mali i Zi, Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, i ka falënderuar ata për mbështetjen, angazhimin, eksperiencën dhe profesionalizmin.

“Sot bashkarisht nisim stërvitjen “Joint Effort-16”, eventin më të rëndësishëm stërvitor të vitit për FARSH. Kjo është një stërvitje komplekse dhe për të mbërritur deri këtu janë investuar mijëra orë pune në një periudhë kohe më shumë se njëvjeçare. Ky është një operacion me spektër të plotë, është planizuar dhe do të ekzekutohet në nivel operacional dhe taktik, është “live“ dhe i asistuar me kompjuter, është i bashkuar, pra FT, FAj, FD janë pjesëmarrëse si dhe është e shpërndarë në disa poligone të FARSH-së”, theksoi Koci.

Në stërvitjen “Joint Effort-16” marrin pjesë rreth 1500 trupa nga Shtabi i Përgjithshëm, Forca Tokësore, Forca Ajrore, Forca Detare, Komanda Mbështetëse dhe Komanda e Doktrinës dhe Stërvitjes, si dhe trupa dhe mjete ushtarake të Forcave të Armatosura nga SHBA, Britania e Madhe, Italia, Kosova dhe Mali i Zi.

Kjo stërvitje ka për objektiv trajnimin dhe stërvitjen e pjesëmarrësve për të përballuar sfidat operacionale aktuale dhe për të ardhmen, me qëllim për t’u përgjigjur krizave shumëdimensionale dhe operacioneve me spektër të plotë në mbështetje të paqes.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending