Connect with us

Lajme

Kosova nuk përmendet në Bruksel për liberalizim vizash

Published

on

Në Kosovë liberalizimi i vizave mbetet ndër temat kryesore, por Kosova nuk po përmendet shumë këto ditë në Bruksel gjatë diskutimeve të shumta për liberalizimin e vizave, shkruan sot Koha Ditore.

Sa i përket udhëtimit pa viza, këto ditë në Bruksel tema kryesore janë Turqia, Ukraina dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Nëse diçka nuk ndryshon ndërkohë, sado paradoksale që duket, BE-ja do të mund t’i heqë vizat për shtetasit e Turqisë dhe të Ukrainës dhe të vendosë regjimin e vizave për shtetasit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Edhe një herë Kosova u la në harresë të mërkurën, kur Komisioni Evropian edhe formalisht mori vendim për propozimin legjislativ për heqjen e vizave për shtetasit e Ukrainës.

Ky vendim i Komisionit u mor katër muaj pasi Komisioni Evropian kishte konstatuar se Ukraina i ka përmbushur të gjitha kushtet dhe tash me këtë, sa i përket Ukrainës, Komisioni ka mbaruar pjesën e tij të punës dhe procedura ka kaluar në duart e Këshillit dhe të Parlamentit Evropian.

Spekulimet se Kosova mund të përfitojë dhe edhe për të të jepet propozimi për liberalizimin e vizave në të njëjtën kohë me Ukrainën, tash për tash nuk dolën të sakta.

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending