Connect with us

Lajme

Kosova nuk përmendet fare në raportin për inovacion

Në listën e vendeve me inovacion më të zhvilluar në botë, projekti i Organizatës Botërore të Pronësisë Intelektuale, Universitetit Cornell dhe shkollës së biznesit “Insead”, Sllovenia është radhitur në nivel më të lartë në rajon.

Published

on

Pas Sllovenisë, e cila këtë vit mori pozicionin e lartë, 32, është Kroacia në pozitën e 47, Mali i Zi në të 51-ën, Maqedonia në 58-ën, Serbia në 65-ën, Bosnja e Hercegovina në 87-ën, si dhe Shqipëria në pozitën 92, transmeton Koha.net. Siç mund të kuptojmë, Kosova nuk gjendet fare në këtë listë të vendeve me inovacion më të zhvilluar, madje s’figuron as në hartën e përpiluar nga institucionet e sipërpërmendura.

Në mesin e 128 vendeve në Indeksin Global të Inovacionit të këtij viti, dominojnë dukshëm vendet e Evropës, ku e para është Zvicra, e dyta Suedia dhe e treta Britania e Madhe.

Në formimin e kësaj liste janë marrë parasysh disa fusha, të tilla si zhvillimi i infrastrukturës, stabiliteti i institucioneve, sofistikimi i tregut dhe bizneseve, prodhimet kreative dhe hulumtimet.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending