Connect with us

Lajme

Kosova në vendin e 77 në botë për siguri

Instituti për Ekonominë dhe Paqen ka publikuar raportin vjetor për vendet më të sigurta në botë, ku  Kosova është renditur në vendin e 77. Në raport theksohet  se Kosova ka pasur rritje të sigurisë.

Published

on

Kurse, Shqipëria renditet në vendin e 54-të, pas Koresë së Jugut duke zbritur me 2 vende krahasuar me një vit më parë. Në raportin e këtij viti të IEP-së, ku renditen 163 vende, theksohet fakti i përparimit dhe i rritjes së sigurisë në Kosovë dhe Vietnamit, pavarësisht konflikteve që kanë kaluar këto shtete.

Instituti për Ekonominë dhe Paqen përpiqet t’i përgjigjet një pyetje të thjeshtë: A është bota më shumë apo më pak e qetë?

Islanda qëndron në krye të listës si vendi më i sigurt në botë. Me një vlerësim prej 1.192 pikësh, ishulli evropian renditet në majën e botës për shkak të mungesës së konflikteve të brendshme dhe influencës së atyre ndërkombëtare, por edhe për shkak të gjendjes së qetë të shoqërisë së saj.

Pas saj, në top dhjetëshen e vendeve më të sigurta renditet Danimarka, Austria, Zelanda e Re, Portugalia, Republika Çeke, Zvicra, Kanadaja, Japonia dhe Sllovenia.

Po vendet më të fuqishme të botës? Britania e Madhe ndodhet vetëm në vendin e 47, ndërsa Shtetet e Bashkuara janë të 103-tët në botë. Ky fakt theksohet në këtë raport, ku thuhet se siguria në SHBA është më e ulët se në vende si Botsvana, Kuvajti, Maroku, Kazakistani, Vietnami, Angola dhe Burkina Faso.

Çdo vendi i janë dhënë 5 pikë për paqen (sa më i ulët ky vlerësim, aq më i lartë është niveli i paqes), i përcaktuar nga analizat e 23 faktorëve të ndara në tri kategori: Niveli i mbrojtjes dhe i sigurisë në shoqëri, konfliktet e brendshme dhe ndërkombëtare, si dhe militarizimi. Në fund të listës renditet Siria, si vendi më i pasigurtë në botë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending