Connect with us

Lajme

Kosova nderon senatorin McCain me medaljen “Urdhri i Lirisë”

Published

on

Senatori amerikan, John McCain do të jetë nesër për një vizitë zyrtare dy ditëshe në Kosovë. McCain do të ketë takime me krerët institucional të Kosovës.

Nesër kryeparlamentari Kadri Veseli do të pret në takim senatorin amerikan, John McCain në orën 13:45. Pas këtij, takimi do të mbahet një seancë solemne në orën 14: 30 ku senatori amerikan do t’iu adresohet deputetëve të Kuvendit të Kosovës.

Pas seancës McCain do të takohet edhe me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa.

Agjenda e senatorit amerikan për të premten është një takim me presidentin  Hashim Thaçi, i cili edhe do ta ndajë një dekoratë për mysafirin nga SHBA-ja.

Artan Behrami nga zyra për informim e Presidentit, tha për KosovaPress se Presidenca tashmë ka bërë të gjitha përgatitjet për ardhjen e senatorit amerikan, John McCain në Kosovë,  duke filluar nga vendosja e bilbordave në rrugët e kryeqytetit deri të përgatitjet teknike dhe protokollare.

Sipas Behramit me këtë rast, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi pret në takim të premten senatorin McCain. Në takim do të diskutohet për tema të ndryshme me interes për të dy vendet.

“Duke u bazuar në kompetencat e tij kushtuese, presidenti Thaçi të premten do t’i ndan senatorit McCain medaljen ‘Urdhri i Lirisë’, për kontributin e tij në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës dhe për rolin e tij në thellimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si aleati i përjetshëm i Kosovës”, tha Behrami.

Senatori amerikan sot ka qëndruar në Mal të Zi, ndërsa më herët ka vizituar edhe Serbinë dhe Bosnjën.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending