Connect with us

Lajme

Kosova ka shpronësuar tokat ku ndërtohen vendkalimet kufitare me Serbinë

Nën kryesimin e ministres për Dialog, Edita Tahiri, në Bruksel është mbajtur takimi i grupit për zbatim e marrëveshjes për Menaxhimin e Integruar të Kufirit (IBM), njofton kumtesa ministrore, transmeton Koha.net.

Published

on

Në takimin temë kryesore ishte raportimi në progresin për zbatimin e marrëveshjes për kalimet e përhershme kufitare të IBM-së në mes ë Kosovës dhe Serbisë.

Agjencia zbatuese e këtyre projekteve e përzgjedhur nga ana e BE-së, UNOPS, raportoi se pala e Kosovës i ka përmbushur të gjitha obligimet që kanë të bëjnë më shpronësimin e tokave ku do të ndërtohen këto pikë kalime të përhershme të IBM-së. Pala e Kosovës është nikoqire në tre pikë kalime kufitare, Merdarë, Bërnjak dhe Mutivodë ndërsa, inaugurimi i fillimit të punimeve u tha se do të bëhet së shpejti. UNOPS raportoi edhe për progresin e limituar nga ana e palës serbe për zbatimin e këtij projekti, edhe pse kontrata në mes të BE-së dhe UNOPS është nënshkruar para një viti, ende nuk ka filluar procesi i shpronësimit të parcelave atje e as që janë ndërmarrë veprime konkrete në terren përveç definimit të disa aspekteve administrative.

Në këtë takim të dy palët raportuan për dinamikat në ndërtimin e pikë kalimeve të reja kufitare në mes të dy shteteve, Kapi e Sfircës dhe Izvor. Pala e Kosovës që është nikoqire në PKK Kapi, informoi të pranishmit se dinamika e ndërtimit të këtij pikë kalimi është duke u bërë sipas afateve të parapara dhe se brenda këtij muaji ajo do të fillojë punën. Në anën tjetër edhe pala serbe tha se kanë filluar me ndërtimin e pikëkalimit kufitar Izvor dhe se deri në fund të këtij viti ai do të jetë funksional.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending