Connect with us

Lajme

Kosova është përlyer nga dështimet e Eulex-it – thotë gazetari

Published

on

Në një shkrim të publikuar në Koha.net, gazetari Augustin Palokaj flet për “Dhomat e specializuara të Kosovës”. Ai tregon problematikën e emërtimit të kësaj gjykate dhe anonimitetin e përgjithshëm të saj. Nuk dihet saktësisht se me çka do të merren këto “dhoma” megjithëse dihet që ajo do të bazohet në raportin e Dick Martyt.

Palokaj tregon se kjo është një njollë e madhe për vendin tonë, për shkak se Kosova bëhet i vetmi vend ish-Jugosllav, të cilit i nevojitet një seri seancash jashtë territorit të saj, për krime lufte. Madje as Sërbisë nuk i është kërkuar kjo gjë.

Por i kujt është faji? Gazetari nga Brukseli mendon se themelimi i këtyre “dhomave” nënkupton se ka dështuar sistemi i drejtësisë në vend dhe se ka dështuar edhe Eulexi.

Shkrimi i tij përfundon duke e hedhur fajin e dështimit pikërisht në mekanizmat e Eulex-it. Por a mund të merrej Eulex-i me këtë çështje duke marrë parasysh se ai erdhi në Kosovë në vitin 2008 dhe fuqia e saj u zbeh në vazhdimësi pas 2012-ës e tutje.

Akuzat e Martyt janë bërë para 5 vitesh ndërkohë që prokurori amerikan Williamson hetoi për këto akuza që prej 2 vitesh. E shtrirë në kohë, kjo nuk mund të ndodhte më herët. Situata është me të vërtetë e komplikuar dhe e ndjeshme. Autori nuk e ka parasysh ndjeshmërinë edhe të opinionit publik në Kosovë.

Akuzat pa dyshim, janë shumë të rënda. Por rrugë tjetër për zbardhjen e tyre nuk mund të ketë veç hetimit të tërësishëm të tyre. Qoftë nën emrin e Eulex-it apo të “Dhomave të Specializuara”.

lexo shkrimin e plotë në: http://koha.net/?id=31&o=1460

/periskopi

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending