Connect with us

Lajme

Korrupsioni dhe krimi në Kosovë, pengesë për sukseset e projekteve të BE-së

Published

on

Komisioni Evropian kryesisht në mënyrë të duhur ka menaxhuar financimin e projekteve në hapësirën e Ballkanit Perëndimor, ku janë vendet kandidate dhe kandidatët potencialë, por përkundër kësaj ka pasur edhe mangësi serioze në realizimin e projekteve, shkruan sot Koha Ditore.

Kështu ka konkluduar Gjykata Evropiane e Auditorëve në një raport të publikuar të martën lidhur me shpenzimin e më shumë se 5 miliardë eurove në këtë rajon.

Si pengesat kryesore në përdorimin më të mirë të mjeteve nga fondet e BE-së, kryesisht ato nga Instrumentet e Paraanëtarësimit (IPA) kanë qenë kapacitetet e dobëta administrative dhe korrupsioni.

Në fund të raportit autorët e tij rekomandojnë që në të ardhmen Komisioni të mbikëqyrë me më shumë kujdes zbatimin e tyre në terren dhe, në rast nevoje, të ndalë pagesat apo edhe t’i suspendojë fondet.

Në këtë raport të auditorëve të BE-së konstatohet se suksesi konkret ka munguar në projektet e forcimit të sundimit të ligjit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending