Connect with us

Lajme

Korrupsioni dekurajon investitorët, thotë Hykmete Bajrami

Shteti i Kosovës, në mungesë të legjislacionit adekuat, nuk ka mundur t’i plotësojë mjaftueshëm kërkesat e investitorëve të mëdhenj për absorbimin e investimeve cilësore. Por me miratimin e Ligjit për investime strategjike, Kosova do të jetë konkurrent i fortë në rajon për tërheqjen e investimeve. Kështu ka thënë Ministrja e Tregtisë dhe e Industrisë, Hykmete Bajrami, në intervistën për “Kohën Ditore”.

Published

on

 

Kosova aktualisht renditet në mesin e vendeve me shkallë të lartë krimi e korrupsioni e me mungesë të theksuar të sundimit të ligjit. Ministrja Bajrami ka thënë se janë të vetëdijshëm për imazhin jo të mirë që ka pasur Kosova në vazhdimësi në arenën ndërkombëtare, duke shprehur bindjen se sundimi i ligjit dhe lufta ndaj korrupsionit duhet të jenë prioritete kryesore.

Sipas saj, perceptimi i lartë për korrupsionin dhe moszbatimi i ligjit kanë ndikim negativ në motivimin e investitorëve të huaj që të investojnë kapitalin e tyre. Bajrami ka theksuar se edhe situata e paqëndrueshme politike ndikon drejtpërdrejt në aspektin e investimeve të huaja direkte.

Ministrja ka treguar se aktualisht janë duke punuar në organizimin e Forumit për Investime dhe Tregti që do të mbahet në Londër, më 3 nëntor të këtij viti. Sa u përket përplasjeve që kishte pasur me zyrtarë të Bashkimit Evropian, ministrja ka thënë t’i kenë tejkaluar pasi janë marrë parasysh edhe disa nga rekomandimet e palëve të interesit gjatë hartimin e ligjit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending