Connect with us

Lajme

Koronavirusi mbyllë 11 shkolla në Prishtinë, mësimi mbahet në distancë

Published

on

11 shkolla të Prishtinës, të nivelit të ulët dhe të mesëm, kanë kaluar në skenarin C, pra mësimi në distancë për shkak të paraqitjes së rasteve me Covid-19.

Pas disa rasteve pozitive së fundi është rekomanduar nga autoritet shëndetësore që të vazhdohet mësimi me skenarin C, pra mësim në distancë.

Shkollat që janë mbyllur në Prishtinë dhe po vazhdojnë mësimin në distancë janë Gjimnazi “Ahmet Gashi”, Gjimnazi “Sami Frasheri”, Gjimnazi “Xhevdet Doda”, Shkolla e Mjeksise “Dr. Ali Sokoli”, SHFMU “Hasan Prishtina”, SHFMU “Dardania”, SHFMU “ Faik Konica”, SHFMU “Xhemail Mustafa”, SHFMU “Anton Zako Cajupi”, SHFMU “Azemi e Salihu”, SHFMU “Xhavit Ahmeti”.

Këto të dhëna i ka bërë të ditur për lajmi.net drejtoresha e Arsimit në Prishtinë, Shpresa Shala.

Shala ka thënë se mësimi në këto sholla po mbahet në distancë.

Ndërkohë, gjatë periudhës 19-23.10.2020, në të gjitha komunat e Kosovës janë raportuar gjithsej 130 nxënës dhe 148 mësimdhënës të infektuar me koronavirus.

Edhe pse numri i të infektuarve nëpër shkolla është mjaftë i lartë, ato vazhdojnë të jenë të hapura dhe nuk parashihet të mbyllen.

Ministria e Arsimit javë më parë ka thënë për lajmi.net se nuk e ka në plan mbylljen e shkollave në nivel vendi.

Ata thonë se niveli i rasteve me Covid-19 në shkolla është i ulët dhe rrjedhimisht procesi mësimor nuk ndërprehet.

“Momentalisht niveli i rasteve më Covid në mesin e mësimdhënësve dhe nxehëseve është i ulet dhe rrjedhimisht procesi mësimor nuk ndërpritet. Aty ku ka raste më COVID-19 kalohet nga skenari i mësimit në klasa në mësimin online (nga A në C)”, kishte thënë MSH-ja.

Po ashtu MSH ka thënë se situata në shkolla përcillet në vazhdimësi dhe varësisht prej situatës epidemiologjike, merren edhe vendimet midis MSH dhe MASH e DKA.

Ndërkohë në vendin tonë në 24 orët e fundit janë shënuar 337 raste të reja me Covid-19, e që Prishtina prin me numrin më te madh të të infektuarve me gjithsej 185 raste.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending