Connect with us

Lajme

Konjufca ka dy fjalë për Hashim Thaçin

Lëvizja Vetëvendosje vlerëson se projektligji për FSK-në nuk është dashur të tërhiqet. Ky subjekt politik opozitar konsideron se presidenti Thaçi qysh në fillim i ka hyrë kësaj ‘pune’ për lojëra të tij politike, por jo se e ka pas njëmend qëllimin për formimin e Ushtrisë.

Published

on

Deputeti  i Vetëvendosjes, Glauk Konjufca thotë se deklarata ‘bombastike’ e Thaçit për kinse dorëheqje në rast se nuk shkon projektligji i FSK-së, është vetëm gënjeshtër e tij e radhës, raporton Kosova Post.

“Thaçi pati premtuar se nëse projektligji nuk shkon do të jep dorëheqje, por edhe nëse nuk jep dorëheqje, kjo nuk është hera e parë që Thaçi nuk e thotë të vërtetën. Nuk e ka thënë të vërtetën dhe ka “rrejt” se do të jep dorëheqje nëse nuk kalon projektligji për FSK-në”, ka thënë Konjufca.

Ai ka kujtuar  se iniciativën për formimin e ushtrisë e kanë vlerësuar të domosdoshme, por kanë pasur dyshime në qëllimet e presidentit Thaçi.

“Reagimi jonë në momentin që presidenti ka pas dal me iniciativën për ushtrinë kemi thënë se është iniciativë e mirë nëse presidenti nuk tërhiqet. E kemi ditur që ekziston rreziku që presidenti Thaçi mos ta ketë njëmend formimin e Ushtrisë, por vetëm për lojëra politike dhe kështu ka dal në fund faktikisht ai shqetësimi jonë që i patëm thënë presidentit se është iniciativë e mirë nëse nuk tërhiqet, por tani presidenti është tërhequr”, ka shtuar Konjufca.

Sipas tij projektligji nuk është dashur të tërhiqet, sepse siguria rajonale dhe siguria në Kosovë dhe në përgjithësi nuk do të rrezikohet nëse Kosova e krijon ushtrinë. Përkundrazi thotë Konjufca, ushtria e Kosovës  do të të ofronte siguri jo vetëm për shumicën.

“Përkundrazi ne do ta argumentonim se Ushtria e Kosovës nuk është kundër askujt, por në mbrojtje të të gjithëve ku pakicat do të ndiheshin me të sigurt në një shtet i cili ka ushtri që mbron integritetin dhe sovranitetin e vendit ku ata jetojnë. Më e rëndësishme është krijimi i Ushtrisë se sa mënyra se si ajo do të bëhet. Bërja e ushtrisë nuk do të ishte vijë  e kuqe e cila do të na prishte marrëdhëniet me faktorin ndërkombëtar. Nuk duhet të mbesim peng i Listës serbe apo Beogradit për krijimin e Ushtrisë”, ka thënë mes tjerash Konjufca.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending