Connect with us

Lajme

Komuniteti RAE nuk ndihen të barabartë në shoqëri

Published

on

Programet dhe aktivitetet e ndryshme nuk kanë mjaftuar që komunitetet romë, ashkali dhe egjiptianë të ndihen të barabartë në shoqëri, raporton KTV.

Fëmijët e këtyre komuniteteve vazhdojnë të jenë të diskriminuar, e në këtë gjendje ka ndikuar mosvijimi i mësimit dhe detyrimi i prindërve që ata të punojnë punë të ndryshme për të siguruar të ardhura në mbajtjen e familjeve.

Të dhënat e një hulumtimi të UNICEF-it tregojnë se është një përqindje e madhe e fëmijëve që braktisin ose nuk vijojnë fare mësimin nga ky komunitet.

Ata që merren me të drejtat e fëmijëve bëjnë thirrje që institucionet duhet të reagojnë menjëherë në përmirësimin e kësaj gjendjeje, pasi Kosova ka mbetur shumë prapa në këtë aspekt, me gjithë përparimin në legjislacion.

Gjatë prezantimit të këtij raporti, u fol edhe për mungesën e mbrojtjes së fëmijëve. Si pasojë e kësaj dhe neglizhencës institucionale, brenda muajit në vendin tonë humbën jetën aksidentalisht tre fëmijë.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending