Connect with us

Lajme

KMDLNj kërkon të vazhdojnë hetimet në rastin Dehari

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut ka kërkuar që të vazhdohen hetimet deri në zbardhjen e rastit të vdekjes së aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Dehari, i cili vdiq në qendrën e Paraburgimit në Prizren me 5 nëntor.

Published

on

Përmes një kumtese për media, KMDLNj, kërkon nga institucionet vendore që ekspertët mjeko-ligjorë, të angazhuar nga familja Dehari dhe Lëvizja Vetëvendosje të kenë qasje në të gjitha të gjitha Provat materiale “që do t’u ndihmonin në përpilimin e një raporti profesional e që do të kontribuonte në ndriçimin e rastit”.

Po ashtu ky këshill ka bërë thirrje publike të mos pengohet vazhdimi i hetimeve dhe të mos paragjykohet fajësia e askujt pa vendim të një gjykate kompetente.

“Çdo përpjekje për pengimin e hetimeve, nga kushdo qoftë tregon se ka interesim të fshehët e vërteta dhe të mbrohen ata që janë përgjegjës për këtë rast tragjik. Vetëm hetimi i papenguar, i pandikuar politikisht, ku të gjithë, pa asnjë përjashtim , nëse ofrojnë fakte do të kontribuojnë në zbardhjen e rastit, arritjen e drejtësisë përmes një procesi hetimor dhe gjyqësor transparentë”.

“Nga përgjegjësia nuk duhet të përjashtohet askush, nëse duam drejtësi”, thuhet në komunikatën e KMDLNj-së.

KMDLNj, gjithashtu e ka përkrahur edhe vendimin e Ministrisë së Drejtësisë, për suspendimin e drejtuesit të burgut të Prizrenit dhe tre zyrtarëve të tjerë deri në përfundim të hetimeve.

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending