Connect with us

Lajme

KMDLNJ: Dehari dyshohet të ketë ndërruar jetë gjatë kohës së shetisë

Këshilli për Mbrojtjen e Lirive dhe të Drejtave të Njeriut, qendra në Prizren ka reaguar pas vdekjes së dyshimtë të Astrit Dehatit nê Qendrën e Paraburgimit në Prizren.

Published

on

KMLDNJ ka thënë se dyshohet se vdekja e aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, ka ndodhur gjatë kohës së shëtisë së zakonshme, ku Dehari s’kishte dalë fare.

Kërkesa për takim, sipas KMDLNJ-së, është bërë në 18:50, ndërsa thotë se takimi me ushtruesin e detyrës së drejtorit, Destan Zogaj, është zhvilluar rreth orës 20:10.

“KMDLNJ është njoftuar me versionin zyrtar, lëshuar nga Shërbimi Korrektues se me dt. 05.11.2016 (pa u saktësuar ora) në rrethana të pasqaruara, i paraburgosuri A.D. ndërroi jetë në Spitalin e Prizrenit. KMDLNJ, nga burime të saja merr vesh se dyshohet se akti ka ndodhur në kohën e shëtisë së rëndomtë (pasdite), kur tashmë i ndjeri A.D. nuk ka dalë në shëtitje. Kjo informatë nuk konfirmohet nga zyrtarët e Qendrës së Paraburgimit”, thuhet në njoftimin për media të KMDLNJ-së në Prizren.

Meqenëse rastin e vdekjes e ka cilësuar si të dyshimtë edhe Prokuroria e shtetit, KMDLNJ kërkon hetim të shpejtë, të gjithanshëm dhe profesional për ndriçimin e rastit dhe po ashtu kërkon që rasti të mos prejudikohet.

“Poashtu, KMDLNJ kërkon që përgjegjësit e rastit të sillen para drejtësisë dhe kërkon ngritjen e nivelit të sigurisë në Qendrat e Paraburgimit dhe burgjet e Kosovës”, thuhet në këtë njoftim, ndërsa në fund KMDLNJ i shpreh ngushëllime familjes së të ndjerit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending