Connect with us

Lajme

KLMDNj: Gjykata Speciale do t’i diskriminojë të akuzuarit shqiptarë

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut konsideron se të akuzuarit shqiptarë do të diskriminohen në shumë drejtime nga Gjykata Speciale.

Published

on

Sipas KLMDNj-së diskriminimi do të ndodh edhe në fushën e mbrojtjes efektive shkaku se nëse nuk kanë mjete financiare për mbrojtjen e tyre, do të mbesin të pambrojtur ose me mbrojtje gjysmake.

“Do të jenë të privuar nga vizitat e familjes dhe ruajtjen e bashkësisë familjare shkaku se do të vuajnë dënimin në shtete të ndryshme të Europës ku shqiptarët e kanë lirinë e kufizuar të lëvizjes. Do të jenë të privuar nga e drejta e qasjes në Gjykatën për të Drejatat e Njeriut në Strasburg sepse nuk janë qytetarë të barabartë të Europës. Të akuzuarit e mundshëm janë thuaja të dënuar sepse ndaj tyre po zhvillohet një luftë psikologjike dhe një fushatë akuzuese, ende pa filluar procesi gjyqësor”

” Të akuzuarit e kanë ndjenjën se kjo Gjykatë do të punojë sipas fajësisë mbi baza etnike dhe jo në bazë të provave të siguruara”.

KMDLNj thekson se nuk i ndanë viktimat sipas parimit etnik por të gjitha viktimat i konsideron të barabartë dhe kërkon drejtësi për të gjitha viktimat pavarësisht përkatësisë etnike, bindjeve fetare, statusit shoqëror, bindjeve politike, moshës, gjinisë, etj.

Gjithashtu, ky këshill  kërkon përgjegjësi për të gjithë ata që urdhëruar, planifikuan, nuk e penguan apo e bënë krimin që dënohen si krime lufte dhe krime kundër popullatës civile në rrethana lufte pavarësisht përkatësisë etnike, fetare, statusit në shoqëri, gjendjes ekonomike, moshës, gjinisë, etj.

Poashtu kërkohet nga çdo Gjykatë drejtësi për viktimat dhe përgjegjësi për kriminelët e që qartazi kjo Gjykatë Speciale “ që ndanë pa – drejtësi “ sipas parimit etnik nuk do ta bëjë këtë sepse drejtësia selektive është padrejtësi e qëllimshme.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending