Connect with us

Tech & Auto

Kjo është jeta luksoze që bën krijuesi i Snapchat (FOTO)

Published

on

Evan Spiegel eshte krijuesi i Snapchat.Ai jeton një jetë të bekuar, dhe ai e di këtë.

“Unë jam një i ri, i bardhë, mashkull i edukuar. Jam me të vërtetë, me të vertetë me fat”, ka thënë krijuesi i rrjetit social Snapchat.

Spiegel është rritur në Palisades të Los Angeles, në lindje të Malibusë. Ai është djali i madh i dy avokatëve. Prindërit e tij janë divorcuar kur ai ishte në shkollë të mesme.

Kur Spiegel mori patent shoferin,ai voziti një Cadillac Escalade. Ai kaloi një vitet e tij të hershme në një shkollë ultra-ekskluzive të quajtur Crossroadës në Santa Monica, e cila kushton dhjetëra mijëra dollarë për një vit akademik.

Në vitin 2008, përmes një letre, Spiegel kishte pyetur prindërit e tij për të marrë me qira një makinë të tipit BMW 550, e cila kushtonte rreth 75 mijë dollarë.
“Makina më sjell gëzim absolut. Do të vlerësojë nëse do të më ndihmonit të kem BMW-në”,kishte shkruar ai.

Spiegels ishin anëtarë të një numri të madh të klubeve, duke përfshirë, Klubin Jonathan në Santa Monika dhe La Jolla Beach, Tennis Club e shumë të tjera.
Ata shumë shpeshë kanë udhëtuar në Evropë. Spiegel kishte shkuar të studiojë dizajnin e produktit të Stanford Alma Mater (babit të tij) kur edhe u takua me bashkëthemeluesit e Snapchat, Reggie Brown dhe Bobby Murphy.

Të tre ishin anëtarë të vëllazërisë Kappa Sigma. Spiegel ishte karrige sociale, dhe ishte mjaft ndarës.

Spiegel më pas u miqësua me themeluesin e Institutit Scott Cook, pasi ai dha një fjalim në një klasë. Cook përfundoi duke lënë Spiegel që të punoi në një produkt të që ishte planifikuar për në Indi. Cook përfundoi duke u bërë një investitor i hershëm i Snapchat, për shkak se ai ishte aq i impresionuar me Spiegel. Por ai mendonte ese ideja prapa Snapchat-it ka qenë budallallëk. “ Unë nuk besoja në atë produkt. Fundi i fundit kush ka nevojë që t’i zhduken fotografitë. Mendova se ishte produkt i vdekur biznesi”, kishte thënë Cook Bi.

Spiegel u largua nga Stanford vetëm pak kohë pas diplomimit për të punuar plotësisht vetëm në Snapchat. Sncpaht. Edhe pse Snapchat përfundimisht u zhvendos në zyrat në Boardwalk të Venecias, Spiegel ka jetuar në shtëpinë e babait të tij për vite, pjesërisht për shkak të qiras më të lirë.

Spiegel shpejtë u bë njeri i famshëm, në botën e teknologjisë dhe medieve. Në fillim Spiegel kishte huuazuar nga bashkëthemeluesit 5 milionë dollarë.

Ai një vit më vonë langoi edhe syzet e diellit me kamerë të pajisura të quajtura si ‘Spectacles’.26 vjeçari është zgjedhur si miliarderi më i ri nga Frobes, teksa Facebook kishte filluar të kopjonte Snapchat-in, për të cilën ishte deklaruar edhe e dashura e Spiegel, duke thënë se kanë vjedhur të gjithë idenë e të dashurit të saj.

Duke shkuar përpara, misioni Spiegel është që në Snap të jetë gjithmonë në fokus kamera. Ai ka pozicionuar kompaninë e tij si anti-Facebook, për të komunikuar vetëm me miqtë tuaj më të afërm.

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tech & Auto

iPhone 13 do të vijë me kamera diagonale

Published

on

Apple është duke sjellë ndryshime të dukshme në dizajnin e modeleve të iPhone 13.

Në një video të publikuar nga “EverythingApplePro” shihet se iPhone 13 dhe iPhone 13 CAD do të përmbajë kamera të reja mbrapa. Këto kamera pritet të vijnë me madhësi më të madhe.

Videoja e publikuar nga Filip Koroy specifikon se kamerat në iPhone 13 do të jenë diagonale.

iPhone 13 pritet të dalë në treg nga fundi i këtij viti.

Continue Reading

Tech & Auto

Prezantohet zyrtarisht Mercedes EQS – Luks i jashtëzakonshëm e brendësi e digjitalizuar

Published

on

Limuzina elektrike luksoze duhet të gjejë blerës të pasur sepse ka një dizajn veçanërisht të efektshëm dhe komoditet të shkëlqyeshëm.

Sipas deklaratave të veta, Mercedes ka arritur një “pikë kthese” dhe për këtë arsye ka punuar vërtet shumë për prezantimin zyrtar të sedanit të tij elektrik luksoz EQS.

Në javët e fundit, disa detaje në lidhje me automjetin – me të cilin Mercedes dëshiron të konkurrojë me Tesla Model S në veçanti – kanë rrjedhur. Të enjten në mbrëmje, megjithatë, Mercedes zbuloi për herë të parë pamjen e modelit të saj të ri elektrik të nivelit më të lartë, transmeton Telegrafi.

“EQS u krijua për të tejkaluar pritjet më të larta, sepse kjo është ajo që përfaqëson” S “, tha CEO i Daimler Ola Källenius kur bëri një prezantim që do të tregonte në disa stacione në të gjithë botën se EQS ishte “për gjithë planetin”.

Pamja e Mercedes EQS duhet të kujtojë një tren me shpejtësi të lartë, thotë shefi i projektuesit të Daimler Gordon Wagener.

Pjesa e përparme dhe forma e EQS ndryshojnë shumë nga përfaqësuesit e mëparshëm të S-Class.

Harku i gjerë i lakuar i kulmit ndihmon që EQS të ketë një nga koeficientët më të ulët të tërheqjes për automjetet e serive. Koeficienti i tërheqjes është vetëm 0.2. EQS është mundësuar nga të paktën 245 kW. Varianti më i fuqishëm i drejtimit do të jetë një makinë me të gjitha rrotat me 560 kW, e cila aktualisht është duke u planifikuar. Falë baterisë së bordit me një kapacitet prej 108 kWh, duhet të jetë e mundur një distancë prej 770 kilometrash sipas ciklit WLTP.

Continue Reading

Lajme

Pse populli turk po investon kaq shumë në Bitcoin?

Published

on

Investitorët po i kthehen kriptovalutave pasi Erdogani shkarkoi guvernatorin e Bankës Qendrore duke shkaktuar një tjetër rënie të Lirës turke.

Çajtorja e mëhallës është fokusi i jetës së përditshme në mbarë Turqinë, një traditë osmane që ka zgjatur për shekuj me radhë.

Në çajtoren “Vetëtime e Kuçe” në Çorum, pronarët e kanë një këmbë në të kaluarën dhe një tjetër në të ardhmen: është i vetmi lokal në shtet ku myshterinjtë mund të paguajnë me bitkoinë [bitcoin].

“Të gjithë që njohim në Çorum po nisin të investojnë në kriptovaluta. Ne mendojmë që brenda pesë vitesh, valutat e rregullta do të bien, dhe do të zëvendësohen me ato digjitale. Kështu që donim të ishin në pozitë të mirë,” thanë bashkëpronarët e çajtores, Hysejin Nalçë, dhe Kerem Kutay Jëlldërëm.

“Myshterinjtë më të vjetër mendojnë se është pak absurde. Na përqeshin. Por tash edhe dyqani afër po na kërkon që t’i mësojmë.”

Lira turke ra në mënyrë dramatike muajin e kaluar pasi presidenti Rexhep Taip Erdogan mori një vendim shokues, raporton The Guardian, përkthen në shqip Periskopi.

Ai vendosi të shkarkonte guvernatorin e Bankës Qendrore, Naci Agballin. Rezervat tash kanë guvernatorin e katërt në më pak se dy vjet, dhe lira ka humbur gjysmën e vlerës që prej krizës së valutës më 2018.

Inflacioni mbërriti pikën më të lartë në gjashtë muaj në muajin mars me 16,9 për qind, ose më shumë se 5 për qind se që ishte paraparaë, derisa papunësia mbetet e lartë, në shifrat 12,2 për qind.

Këto telashe të fundit ekonomike kanë çuar në rritjen e tregtisë me kriptovaluta në Turqi, me investitorët që po shpresojnë të përfitojnë nga bitkoini dhe të gjejnë strehë nga inflacioni.

Të dhënat nga hulumtuesi amerikan të analizuara nga Reuters tregojnë se vëllimi i tregtisë mes fillimit të shkurtit dhe 24 marsit ka arritur në 128 miliardë lira [rreth 15 miliardë euro], me kulmin që u arrit në vikend kur Agballi u shkarkua.

Edhe kërkimet në Google në Turqi për kriptovaluta e arritën kulmin gjatë javës para se Agball të shkarkohej.

Guvernatori, që e mori postin në nëntor, u raportua se ishte në mosmarrëveshje me Erdoganin.

Ky i fundit, për dallim nga shumica e ekonomistëve, beson se ratat e larta të interesit shkaktojnë inflacion.

Rritja e Bitcoinit në 62 mijë dollarë ka bërë që edhe interesat në valutën digjitale të rriten në mbarë botën: investitorët dhe kompanitë kanë mbështetur asetin që sapo doli pavarësisht paralajmërimeve për paqëndrueshmërinë e saj.

“Populli turk kërkon asete stabile për shkak të historisë tonë të inflacionit të lartë,” tha Yzgyr Gyneri, drejtori ekzekutiv i BtcTurk. “Kjo është arsyeja pse brez pas brezi të turkëve kanë invetuar në ar, në pasuri të paluajtshme dhe në dollarë.”

Interesi i turqve në kriptovaluta është rritur vazhdimisht përgjatë viteve, pjesërisht edhe për shkak se janë resurse të fundme dhe edhe për shkak të reputacionit se janë imune nga inflacioni.

Deri tash, Ankaraja nuk ka bërë asnjë lëvizje për të rregulluar apo për të taksuar hapësirën e valutave digjitale.

Erdogani së fundi ka përsëritur thirrjet ndaj popullit turk që të investojnë në ar dhe në valuta të huaja.

Continue Reading

Trending