Connect with us

Sporti

Kjo është akademia më e mirë e futbollit në botë

Akademia e Real Madridit ka prodhuar më shumë talenta të futbollist se akademia e famshme katalunase “La Masia” e Barcelonës, sipas një studimi të ri.

Published

on

“CIES Football Observatory” që merret me analiza dhe statistika të veçanta të futbollit ka publikuar listën e qendrave më produktive të krijimit të futbollistëve dhe “Los Blancos” janë të parët me më së shumti futbollistë nga akademia e tyre që luajnë në top 5 ligat evropiane, shkruan Goal.

Sipas këtij studimi Real Madridi ka 41 lojtarë, duke lënë prapa Barcelonën dhe Manchester Unitedin me 37, respekivisht 34 lojtarë.

Klubet spanjolle kanë 11 ekipe që hyjnë në mesin e 50 akademive më të mira në Evropë, me katër prej tyre në top 10. Në këtë aspekt prijnë francezët me 16 klube.

Pas Unitedit edhe pesë klube të tjera angleze janë në këtë listë, Arsenal, Tottenham, Southampton, Chelsea dhe Manchester City.
Kur ky studim zgjerohet në top 31 liga në Evropë, atëherë Ajaxi renditet e para me 72 lojtarë aktual dhe ish-lojtarë, Reali zbret në të pestin, po aq sa Barcelona me nga 53.

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Sporti

sport 3

Published

on

By

Continue Reading

Sporti

sport 2

Published

on

By

Continue Reading

Trending