Connect with us

Lajme

Kishte edhe gra të tjera që synonin presidencën në SHBA

Vërtet Hillary Clinton mund të bëhet presidentja e parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, mirëpo 69-vjeçarja demokrate nuk është gruaja e parë që ka kandiduar për postin më të fuqishëm të botës.

Published

on

Më 1872 për postin e presidentes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka kandiduar aktivistja e të drejtave të njeriut, Victoria Woodhull (1838-1927), në emër të «Equal Rights Party», Partia për Trajtim të Barabartë. Kjo i bie 50 vite përpara se më 1920 të instalohej e drejta e votës për gratë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Por, nga kjo histori nuk doli gjë. Victoria Woodhull nuk arriti të fitojë asnjë delegat; përkundrazi, mbi 34-vjeçaren atëbotë rreshi një stuhi e fortë zemërimi e fyerjesh të të gjitha llojeve, e transmetojnë mediat zvicerane agjencinë e lajmeve sda.

Woodhull ishte një mendje e hapur, dhe si e tillë, krejt e kundërta e kundërkandidatit të saj konservatitv. Ajo ishte aktiviste për të drejtat e grave, mjeke tradicionale, kurtizane, socialiste liberale… Woodhull llogaritej si një ndër figurat më të shkëlqyera grua të kohës.

Në kohën kur kandidonte për postin e presidentes, Woodhull ishte në martesën e saj të dytë, dhe afirmonte dashurinë e lirë. Në gazetën e saj javore ajo ligjëronte si për kurset e bursës, ashtu edhe për metodat kontraceptive. Woodhull e parashikonte bursën për multimilionerin Cornelius Vanderbilt, kurse ai e kishte qasur atë në fitimin e tij. Kështu, bashkë me motrën e saj ajo e themeloi kompaninë e parë femërore si «Broker» (ndërmjetësuese) në Wall Street.

Ditën e zgjedhjeve për presidente, 5. Nëntor 1872, Victoria Woodhull e kaloi në burg. Në gazetën e saj ajo kishte publikuar skandalet seksuale të një ministri prominent, Henry Ward Beecher, dhe të spekulantit të bursës, Luther Challis, si një hakmarrje për moralin e dyfishtë të kritikëve.

KLINTON 123

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending