Connect with us

Lajme

Kinezët interesohen për “Luginën e Diellit” në veri të Kosovës

Published

on

Shefi i zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ia ka prezantuar ambasadorit kinez në Beograd, Li Manchang, projektin “Lugina e Diellit” që po ndërtohet në veri të Kosovës.

Ai ka thënë se është i kënaqur me mënyrën si po zhvillohen procedurat për këtë projekt.

“Shqiptarët në Kosovë dhe Metohi nuk duhet të trishtohen e as të frikësohen për faktin se njerëzit që kanë jetuar këtu kanë shfaqur dëshirë të kthehen. Ndoshta jo në ambientin prej ku janë përzënë, por në ato ku ndihen më të sigurt, ku do të gjejnë punë dhe ku do të kenë kushte për të jetuar si në pronat e tyre të mëhershme”.

Teksa ia ka prezantuar këtë projekt ambasadorit kinez, Gjuriq ka thënë se është i kënaqur dhe ka falënderuar Pekinin për mbështetjen që i ka dhënë Beogradit në lidhje me Kosovën.

“Ne e respektojnë sovranitetin dhe integritetin territorial të Serbisë dhe nuk do ta ndryshojmë politikën tonë kur bëhet fjalë për këtë punë. Na vjen mirë dhe e falënderojmë Serbinë që në mënyrë të njëjtë e mbështet sovranitetin dhe integritetin territorial të Kinës”, ka thënë Manchang, i cili e ka quajtur Serbinë “miken kryesore të Pekinit zyrtar në Evropë”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending