Connect with us

Lajme

Kina shtrin interesat e saj gjeopolitike në Siri

Published

on

Kina planifikon të investojë gati 2 miliardë dollarë në parkun industrial të Sirisë; përderisa disa vëzhgues besojnë se nuk është koha të mendohet për projekte madhore të tilla, të tjerë thonë se Kina ka dërguar një sinjal të fortë për interesat e saj gjeopolitike.

Kina është duke synuar të investojë 2 miliardë dollarë në krijimin e një parku industrial në Siri që fillimisht do të sjellë 150 kompani kineze, siç njoftoi të dielën Qin Yong, zëvendëskryetari i Shoqatës së Shkëmbimit Kinezo-Arabe, gjatë panairit të parë të projekteve të rindërtimit në Pekin.

Ishte raportuar se Kina është duke planifikuar të marrë me qera avionë dhe anije siriane për aktivitetet e saj të ardhshme ekonomike. Kompanitë kineze do të pajisen me mbështetjen e nevojshme ligjore në sferën e investimeve, ndërtimit dhe operacioneve bankare nga një komision i posaçëm për çështje ligjore dhe investime në restaurimin e Sirisë.

Megjithatë, një hulumtues në Institutin e Marrëdhënieve Ndërkombëtare Bashkëkohore të Kinës, Chen Fengying, beson se se qëllimi kryesor është që të ndalet lufta në Siri.

“Për Sirinë, çështja më e rëndësishme është të ndalet lufta dhe zgjidhja e problemit të kundërshtarëve të armatosur, dhe vetëm pas kësaj të flitet për rikthimin e infrastrukturës”, tha Chen për “Sputnik China”, transmeton Periskopi.

Për këto investime Azhdar Kurtov nga Instituti Rus për Studime Strategjike (RISS) tha: “Sa i përket investimeve në sferat e rendimentit të lartë të industrisë, bujqësisë dhe transportit të Sirisë, ofrimi i një mundësie të tillë nga Qeveria Siriane do të varet nga fakti, nëse Kina ose ndonjë vend tjetër do të marrë pjesë në fazën e parë (të projekteve të rindërtimit) në krijimin e kushteve të përshtatshme për popullsinë. Me siguri, Qeveria Siriane do t’u japë përparësi atyre të cilët do të angazhohen më shumë në rindërtimin e infrastrukturës së shkatërruar”

Nga ana e tij, Vladimir Evseev, kreu i Departamentit të Integrimit dhe Zhvillimit Euroaziatik të Organizatës “Shanghai Cooperation”, beson se gatishmëria e Kinës për të investuar në Siri do të thotë se fundi i konfliktit nuk është shumë larg.

“Ndoshta po flasim për disa ‘korridore të ndikimit ekonomik’. Kina ka marrë një vendim kryesor për të marrë pjesë në zgjidhjen e krizës në Siri, si politikisht po ashtu edhe ekonomikisht. Kjo mund të shoqërohet me një përfshirje të kufizuar në sferën ushtarake për të testuar armët e saj” u shpreh Evseev.

Kina zyrtarisht u përfshi në Siri vitin e kaluar duke emëruar përfaqësuesin e saj special atje. Për më tepër, Pekini bashkon përpjekjet e tij diplomatike me ndihmën humanitare ndaj sirianëve.

Siria qëndron lart në axhendën e Pekinit. Kjo edhe për faktin se më 18 janar 2017, Presidenti kinez Xi Jinping për herë të parë theksoi kontributin e Kinës për zgjidhjen e çështjes siriane./Periskopi/

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending