Connect with us

Lajme

Këto janë katër shtetet që kanë më së shumti ari në botë

Rezervat totale të arit në të gjitha vendet e botës arrijnë në 32.977.7 tonë, sipas të dhënave nga fillimi i tetorit në Këshillin Botëror të Arit, përcjell albinfo.ch.

Published

on

Bëhet fjalë për 170 tonë më shumë se 32.803 tonë në gusht, që kur ishin publikuar të dhënat e mëparshme. Vendet e eurozonës, duke përfshirë Bankën Qendrore Evropiane, posedojnë 10,786 tonë rezerva të arit.

Katër vendet me rezervat më të mëdha të arit në botë janë SHBA (8133 tonë), Gjermania (3378 tonë), Italia dhe Franca me respektivisht 2451 dhe 2435 tonë. Në total ata kanë 16,399 tonë, që përfaqësojnë gati gjysmën e rezervave të arit të të gjitha vendeve, duke përfshirë Bankën Qendrore Evropiane dhe Fondin Monetar Ndërkombëtar.

Top 10 pavarësisht blerjes masive nga Kina dhe Rusia, dy vendet vazhdojnë të zënë pozitën e pestë dhe të gjashtë në mesin e bartësve më të mëdhenj të arit, respektivisht në 1833 dhe 1526 tonë. Zvicra është vendi i shtatë dhe i fundit me mbi 1000 tonë ar.

Në Top 10 janë ende Japonia (762 tonë), Holanda (612 tonë) dhe India (557 tonë).

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending