Connect with us

Lajme

Këto janë dy shtetet që po e bllokojnë Serbinë drejt anëtarësimit në BE për shkak të Kosovës

Vetëm dy shtete anëtare të BE-së po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve, ndërsa kushti i vetëm është marrëveshja për telekomunikacionin me Kosovën.

Published

on

Vetëm dy shtete anëtare të BE-së po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve, ndërsa kushti i vetëm është marrëveshja për telekomunikacionin me Kosovën.

Kështu ka mësuar e përditshmja serbe “Blic”, e cila thekson se Serbia ende nuk i ka përmbushur të gjitha kushtet për avancim të ri drejt BE-së. Edhe pse është spekuluar se avancimin drejt eurointegrimeve e kanë bllokuar një e treta e shteteve anëtare të BE-së, një burim diplomatik i gazetës ka thënë se hapjen e kapitujve 5, 25 dhe 26 e kundërshtojnë momentalisht vetëm Gjermania dhe Britania e Madhe.

“Gjermanët dëshirojnë të shohin përparim në dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës, ndërsa Britania e Madhe nuk ka qëndrim të qartë. Londra zyrtare momentalisht është e preokupuar me problemet në vendin e vet”, ka thënë burimi, transmeton Koha.net.

Burimi i gazetës ka thënë se në mënyrë që Gjermania të jap dritën jeshile që Serbia të hap kapitujt, kjo e fundit duhet të arrijë marrëveshje për telekomunikacionin me Kosovën, e cila, siç shkruan gazeta, nuk do të jetë aspak e lehtë duke i pasur parasysh kushtet në të cilat momentalisht zhvillohet dialogu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending