Connect with us

Lajme

‘Me këtë Qeveri, Serbia do t’i vazhdojë arrestimet edhe brenda territorit të Kosovës’

Shteti i Serbisë për një periudhë shumë të shkurtër ka arrestuar dy qytetarë të Kosovës, nën akuzën se të njëjtit kanë kryer krime lufte.

Published

on

I arrestuari, Nehat Thaqi nënkolonel i Policisë në Mitrovicë i cili qëndroi një muaj në qendrën e paraburgimit në Nish, u lirua të martën. Ndërsa ditë më parë u arrestua me po të njëjtën akuzë, edhe një ish pjesëtar i UÇK-së, Hilmi Kelmendi.

Kjo situatë që e ka krijuar shteti serb, ka zgjuar reagime shumë të ashpra në vend. Ndonëse Qeveria vazhdimisht thekson se janë duke bërë gjithçka që është e mundur, në mënyrë që veprime të tilla të mos ndodhin më, është opozita ajo që fajtor kryesor për këtë e bën koalicionin qeverisës.

Zëdhënësja e subjektit më të madh opozitar, Lëvizjes Vetëvendosje, Tinka Kurti, thotë se shteti nuk ka bërë asgjë në këtë drejtim. Këtë sipas saj e tregon rezoluta e propozuar më 12 tetor në Kuvend, ku  PDK e LDK e votuan.

“Si kundërpërgjigje e Serbisë erdhi arrestimi i Hilmi Kelmendit, me të njëjtën akuzë sikurse Nehat Thaçi. Për fat të mirë, dje Nehat Thaçi u lirua, por duhet theksuar se kjo është bërë jo nga presioni i Kosovës sepse e vetmja gjë çka ka bërë Kosovë gjatë kësaj kohe ishin deklaratat qesharake si ato të Enver Hoxhajt, i cili ftonte qytetarët të mos kalonin nga Serbia, ndonëse vazhdimisht na flasin për normalizim të marrëdhënieve me këtë shtet”, u  shpreh ajo për lajmi.net.

Ky, siç thekson Kurti, është provokim, dhe  kushtëzimet janë ato që sipas saj duhen si përgjigje ndaj Serbisë. Ndërsa pohoi se arrestime të tilla mund të ketë prapë.

Se Qeveria s’ka bërë asgjë në këtë drejtim, e thotë për lajmi.net edhe Muharrem Nitaj nga AAK.

Sipas tij, Qeveria jo vetëm qe nuk ka bërë sa duhet në mënyrë që Serbia të mos ketë guxim t’i arrestojë shtetasit e Kosovës, por thotë se, sikur është pajtuar me një gjë të tillë.

“Më e pakta që ka mundur të bënte qeveria, është që të kishte aplikuar masa reciproke dhe të mos kishte pranuar të zhvillojë kurrfarë bisedimesh derisa Serbia e atakon Kosovën, i sulmon pasuritë e saj dhe për me tepër i arreston dhe i burgos qytetarët shtetas të Kosovës”, u shpreh Nitaj.

Madje çështja e arrestimeve të qytetarëve kosovarë nga Serbia mund të shkojë edhe më keq. Këtë e thotë Bilall Sherifi nga Nisma, sipas të cilit nuk duhet befasuar nëse shteti serb fillon të bëjë arrestime edhe brenda territorit të Kosovës.

“Qasja e Qeverisë së Kosovës  në raport me shtetin serb dhe qeverinë e Serbisë është  e tillë që mos të ju befasojë që nesër në rast se në territor të Kosovës fillojnë t’i arrestojnë shtetasit e Kosovës.  Se sa i përket arrestimeve kjo u bë diçka e rregullt dhe Qeveria jonë nuk është në gjendje të bëjë asgjë, edhe pse këta mund të bëjnë shumë gjëra por po i ngrisin duart lartë dhe thonë ne nuk mund të bëjmë asgjë. Me këtë qeveri ne nuk mund të presim rezultate as qasje tjetër, thotë për lajmi.net, sekretar i Nismës, Bilall Sherifi.

Ai potencon se, për të ndryshuar qasja në raport me Serbinë  duhet s’pari të ndryshojë qasja në raport me qeverinë e Kosovës, dhe se kjo Qeveri sipas tij duhet të shkojë në shtëpi, e t’i hap rrugë zgjedhjeve të parakohshme, me një Qeveri tjetër që ka qasje tjetër.

“Unë po shpreh shqetësimin tim se kur të dëgjojmë  që në qeverinë e Kosovës kanë filluar edhe arrestimin e tyre, jo më vetëm në territor të Serbisë”, ka  thënë ndër tjerash Sherifi.

Nehat Thaqi u arrestua më 29 shtator nga policia kufitare e Serbisë, dhe i njëjti  u lirua dje. Kurse arrestimi i Hilmi Kelmendit u bë mes të premtes dhe së shtunës për gjoja krime lufte të kryera në Kosovë gjatë viteve 1998-99. Ndërkohë, MPJ e Kosovës u  ka bërë thirrje qytetarëve që të mos udhëtojnë për në Serbi./Lajmi.net

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending