Connect with us

Lajme

Këta janë ministrat e dështuar të PDK-së

Dështimi më i madh i ministrave të PDK-së është në sektorin e Drejtësisë, të Zhvillimit Ekonomik, të Arsimit dhe të Bujqësisë.

Published

on

Qeveria aktuale e koalicionit PDK-LDK, karakterizohet me ministratë më të dobët gjatë gjithë kohës së pasluftës, e sidomos ministratë e Partisë Demokratike të Kosovës, por duke mos lënë anash as ata të LDK-së, shkruan Gazeta InfoPress.

Analistët politik, dështimin më të madh tek ministrat e PDK-së e shohin sektorin e Drejtësisë, Zhvillimit Ekonomik dhe të Arsimit.

Është interesant fakti që, shumë dikastere udhëheqën nga njerëz që nuk i përkasin asaj fushe, dhe kanë krejtësishtë profesion tjetër. Një gjë e tillë ka ndodhur që nga paslufta e këndej, kur kemi pas historianë që kanë udhëheq Ekonomin, ashtu siç kemi tani jursit që e udhëheq FSK-në.

Analisti politik, Adrian Çollaku, thekson se, performanca e ministrave të PDK-së është shumë e dobët dhe asnjëri prej tyre, thuajse nuk ka treguar ndonjë rezultat konkret.

“Dështimi më i madh është në sektorin e Drejtësisë, të Zhvillimit Ekonomik dhe të Arsimit. Nëse do të duhej të kishte ndonjë riformatizim, do të duhen të vinin ministra që kanë një plan konkret, kanë ide se si të zhvillojnë sektorët e tyre, e jo të kemi ministra kukulla dhe që vetëm administrojnë, pa ndonjë sukses, pos në punësimin dhe sistemimin e militantëve partiak dhe në rahatimin e familjarëve”, thotë Çollaku për Gazetën InfoPress.

Ndërsa, analisti Ali Hertica, potencon që, performanca e ministrave të PDK-së dhe ndërrimi i tyre është diçka e çuditshme se si një subjekt politik mund ta marrë një rol të tillë për të udhëheq një dikaster të një shteti, ku ministri i cili është i caktuar apo i nominuar për atë dikaster nuk është fare i ati profesioni.

“Kjo do të thotë se është goditje drejt ati dikasteri dhe është një humbje të cilën do ta jap ai ministër, sepse nuk është i profesionit të caktuar. Ne kemi shumë raste jo vetëm tek PDK-ja, por thuajse në të gjita subjektet politike kur është emëruar një ministër krejt i një lamie tjetër, shembull – mjeku në polici, rokeri në bujqësi, e kështu më radhë”, thotë Hertica për Gazetën InfoPress.

Sipas tij, të gjitha këto janë shkaktar që sot situata politike dhe ekonomike dita e ditëspo vjen duke u zbehur dhe po sjellin situata të palakmueshme në jetën e qytetarit.

“E gjithë kjo përformancë politike e politikanëve është diçka që shoqëria kosovare po e pranon si një mos efekt të potencialit politik ku ata që janë të profesionaliuar në fusha të caktuara nuk do të mund të vinin në ato vende, sepse klani dhe nepotizmi po sjellë këso ditë ugurzeza për Kosovën dhe shoqërinë”, përfundon Hertica.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending