Connect with us

Lajme

Kështu u përkujtuan viktimat e Nicës në Paris (Foto)

Published

on

Një koncert madhështor në homazh të viktimave të sulmit që tronditi Nicën vitin e kaluar përmbylli ditën e gjatë të ceremonive përkujtimore në përvjetorin e tragjedisë të premten.

Pjesë e koncertit ishte Orkestra e Filarmonike e Nicës, aktorë francezë, kompozitori i njohur Michel Legrande dhe dirigjenti rus Valery Gergiev.

Një memorial i përbërë nga pllaka në një segment rruge u kompletua përgjatë ditës nga familjarë të viktimave, banorë të Nicës dhe turistë.

Mesazhi 170 metra i gjatë përfshin moton e Francës “Liberte, Egalite, Fraternite”.

Familjarët e viktimave lëshuan në qiell 86 tollumbacë, aq sa ishin viktimat e sulmit, ndërsa banorë të Nicës lëshuan 300 të tillë.

Rruga ku ndodhi tragjedia ishte e mbushur plot me njerëz, kryesisht turistë, një vit pasi drejtuesi i një kamioni hyri përmes turmës që po shijonte spektaklin e fishekzjarreve në Ditën e Bastijës.

Në vend të fishekzjarreve, 86 drita lazer, nga një për secilin viktimë, rrezatuan nga shëtitorja duke ndriçuar qytetin. Ndërkaq, një shfaqje spektakolare fishekzjarresh mbi Kullën Eiffel mbylli festimet për Ditën e Bastijës.

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending