Connect with us

Lajme

Këshilltari i Isa Mustafës në konflikt interesi

Agjencia Kundër Korrupsionit e ka detyruar këshilltarin e kryeministrit Isa Mustafa, Aleksander Bojoviç, që të heqë dorë nga biznesi i tij privat, duke e shmangur kështu konfliktin e interesit.

Published

on

“Gjatë zhvillimit të procedurës për identifikimin e rasteve të konfliktit të interesit apo mos pajtueshmërisë së ushtrim të funksionit publik është vërejtur se zyrtari i lartë, z. Aleksandër Bojoviç, Këshilltar Politik në Zyrën e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, figuron si person i autorizuar në një biznes privat”, thuhet ndër tjera në vendimin e AKK-së.

Sipas AKK-së, kjo situatë paraqet konflikt të mundshëm interesi dhe mos pajtueshmëri në ushtrimin e funksionit publik.

AKK-ja thotë ta ketë njoftuar Bojoviçin se po merret me rastin e tij. Dhe pas takimit që ai ka pasur me zyrtarët e AKK-së, është bindur me provat e ofruara se aty ka konflikt të interesit.

Pas kësaj, AKK thotë se Bojoviç i ka ndërmarrë të gjitha masat, ku më 24 tetor AKK ka pranuar dokumentet zyrtare nga ARBK-ja, “ku dëshmohet se në bizneset me emër ‘Aleksander Bojoviç’ I. B. Dhe S. Z. R ‘Sveti Toma’ z. Aleksandër Bojoviç, ka hequr dorë nga e drejta e ushtruar të funksionit si person i autorizuar i bizneseve të tij”.

Me këto veprime, AKK-ja konsideron se është shmangur gjendja e mundshme e konfliktit të interesit.

Megjithatë, AKK-ja thotë se rasti mund të rihapet  në çdo kohë kur mund të paraqiten rrethana të reja.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending