Connect with us

Lajme

Kërpudhat magjike tregohen premtuese në trajtimin e depresionit

Published

on

Kërpudhat magjike kanë histori të pasur e të gjatë. Tash, shkencëtarët thonë se ato mund të luajnë rol të rëndësishëm edhe për të ardhmen, me përbërësit aktivë që premtojnë trajtim për depresion.

Rezultatet nga një proces i vogël testimesh klinike të fazës së dytë ka zbuluar që dy doza të psilocibinës duket të jenë efektive sa anti-depresantët e thjeshtë në trajtimin e çrregullimeve e depresionit të moderuar apo të rëndë; të paktën kur kombinohet me terapi psikologjike.

“Mendoj që është e drejtë të themi se rezultatet shënjojnë shpresën që mund të jemi para një alternative premtuese për trajtimin e depresionit,” ka thënë dr. Robin Carhart – Harris, shefja e qendrës për studime psik-edelike në kolegjin Imperial të Londrës dhe bashkë-autore e studimit.

Carhart-Harris ka thënë se psilocibina mendohej të funksiononte në mënyrë krejt të ndryshme nga eskitaloprami. Ndërsa të dyja veprojnë në sistemin e serotoninës në tru, ai tha që eksitaloprami dukej të kishte funksionon në ndihmën që iu jepte njerëzve për ta toleruar stresin më kollaj.

“Droga psik-edelike është më shumë për çlirimin e të menduarit dhe në ndjenjën se, e udhëzuar nga psikoterapia, mund të prodhohen rezultate pozitive,” tha ai.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending