Connect with us

Lajme

Kërkohet Komision Hetimor për RTK-në

Në seancën e fundit të Kuvendit të Kosovës, është kërkuar formimi i një Komisioni Hetimor për punën dhe funksionimin e Radio Televizonit të Kosovës.

Published

on

Në kërkesën e inicuar nga Shqipe Pantina, deputete e VV’së, kërkohet që Komisioni Hetimor të ketë në përbërje përfaqësuesit e të gjitha forcave politike në Kuvendin e Kosovës.

Në këtë kërkesë, veç tjerash, janë përmendur një seri parregullësishë që kanë të bëjnë me punën dhe funksionimin e RTK’së.

“Për katër vite radhazi Kuvendi nuk e ka miratuar raportin vjetor të RTK-së, por nuk është ndërmarrë asnjë hap me tutje për t’i sjellë para përgjegjësisë drejtuesit që kanë dështuar në menaxhimin e këtij institucioni.  Për më tepër Kuvendi nuk ka gjetur një zgjidhje për financim të qëndrueshëm dhe të pavarur për RTK-në dhe nuk ka gjetur një zgjidhje për çështjen e pronës ku ushtron aktivitetin ky institucion”, thuhet në kërkesën e inicuar në Kuvendin e Kosovës.

“RTK vazhdon të funksionojë në prona të cilat ligjërisht cilësohen të uzurpuara pasi ato janë prona të RTP, trashëgimtare e së cilës nuk pretendon të jetë RTK-ja. Për më tepër menaxhimi i RTK është përkeqësuar aq shumë sa rrezikon falimentimin e plotë dhe lënien në rrugë të qindra punëtorëve. Si pasojë e keqmenaxhimit dhe keqpërdorimeve, siç janë  rritja pa kriter e numrit të të punësuarve, blerja abuzive e prodhimeve audiovizive të jashtme është rritur në masë të madhe dhe  borxhi që ky institucion ka ndaj palëve të treta”, thuhet më tutje në kërkesë.

Sipas kësaj kërkese, është qartësuar edhe ajo se çka duhet të bëjë një Komision Hetimor për punën e RTK’së.

“Komisioni hetimor duhet t’i paraqesë sipas ligjeve në fuqi, themeluesit, pra Kuvendit të Kosovës, respektivisht, seancës plenare, kryesisë së Kuvendit dhe Komisionit përkatës raportin e detajuar më gjetjet dhe po ashtu me planin e masave që duhen ndërmarrë .Sipas Ligjit Nr. 03/L-176 për Hetimin Parlamentar në Kosovës, Komisioni Hetimor Parlamentar për këtë çështje do t’i ketë 11 anëtarë. Komisionin do ta udhëheq një deputet që nuk është pjesë e grupit parlamentar iniciues si dhe pjesë e koalicionit qeveriës, si dhe Zëvendës Kryesuesi do të jetë nga grupi parlamentar inicues”/ Periskopi/

 

 

 

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending