Connect with us

Lajme

Kërkohet drejtësi për 3 vëllezërit Bytyqi të vrarë në Serbi

Njëri vëlla i tre shqiptarëve shtetas amerikanë të vrarë në Serbi gjatë luftimeve në Kosovë, ka akuzuar liderët serbë se po refuzojnë të sjellin para drejtësisë vrasësit pavarësisht zotimeve të vazhdueshme se do të bëjnë këtë gjë.

Published

on

Vëllezërit Bytyqi, Ylli, Mehmeti dhe Agroni, lanë biznesin e tyre të picave në Brooklyn, New York, për të luftuar përkrah shqiptarëve kundër sundimit serb në Kosovë.

Vëllezërit Bytyqi u vranë në vitin 1999. Pas arrestimit dhe vuajtjes së dënimit për kalim ilegal të kufirit të pashënuar, ata nga burgu në Prokuple u dërguan në Qendrën e Ministrisë së Brendshme serbe në Petrovo Selo, ku u vranë dhe u hodhën në varrezë masive. Trupat e tyre u gjet më 2001.

Vëllai i tyre, Fatos Bytyqi, i ka thënë “The Associated Press” të martën se kryeministri Aleksandër Vuçiq vazhdimisht u ka premtuar zyrtarëve amerikanë se Serbia do ta zgjidh këtë çështje.

Bytyqi thotë se Vuçiq ka bërë thirrje për durim. “Durim për 17 vjet? Ky rast nuk ka ndodhur dje”, ka thënë Bytyqi.

Edhe pse kanë kaluar më shumë se 17 vjet nga vrasja e shtetasve amerikanë, Ilir, Agron dhe Mehmet Bytyqi, drejtësia serbe nuk ka ngritur ende një aktakuzë ndaj urdhërdhënësve të ekzekutimit.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending