Connect with us

Lajme

Kërcënon Koreja e Veriut: Do e kthejmë Jugun në një grumbull hiri

Published

on

Koreja e Veriut kërcënon me përgjigje fizike Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Korenë e Jugut pas vendosjes nga këto të fundit të sistemit të avancuar të mbrojtjes raketore në gadishullin korean.

Në një deklaratë zyrtare, Peniani tha se do ta shndërrojë jugun në një grumbull hiri dhe se përgjigja fizike do të nisë shumë shpejt.

Ushtria e Koresë së Veriut deklaroi të hënën në mëngjes se do ti përgjigjet fizikisht lëvizjes së Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Koresë së Jugut për të dislokuar sistemin e avancuar të mbrojtjes raketore në gadishullin korean.

Të premten, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Koreja e Jugut thanë se sistemi i avancuar i mbrojtjes raketore do të përdoret për të luftuar rritjen e aftësive bërthamore dhe balistike të Koresë së Veriut.

“Është vullneti i palëkundur i ushtrisë sonë për të nisur një sulm të pamëshirshëm hakmarrës dhe do të kthejmë Korenë e Jugut në një det zjarri dhe grumbull hiri në momentin që do të marrim urdhrin për të kryer sulmin. Do të ketë masa të reagimit fizik menjëherë sapo autoritetet më të larta të na njoftojnë për vendndodhjen e sistemit të avancuar të mbrojtjes  raketore Thaad”, u shpreh zëdhënësi i Qeverisë komuniste në një deklaratë në median shtetërore.

Ky është kërcënimi i radhës i Koresë së Veriut ndaj Koresë së Jugut dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, një retorikë tashmë e njohur kjo e vendit komunist, i cili kreu provën e katërt bërthamore këtë vit dhe nisi një raketë me rreze të gjatë, gjë e cila u dënua me sanksione të ashpra nga Kombet e Bashkuara.

“Sistemi thaad do të jetë i përqendruar vetëm në kërcënimet bërthamore dhe të raketave të Koresë së Veriut dhe nuk do të përdoret ndaj asnjë kombi tjetër”, thanë dy vendet në një deklaratë javën e kaluar.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë një prani ushtarake prej 28 mijë e 500 trupash në Korenë e Jugut që prej luftës së Koresë nga viti 1950 deri në ‘53.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lajme

TEST PER MAIN POST PAGE

Published

on

By

this is just a test to see how Gjergji is doing….spolier alert he seems do be doing good.

Continue Reading

Lajme

SKANDAL UFC FEATHERWEIGHT CHAMP KNOCKS OUT PESANT

Published

on

By

UFC Featherweight Super Star Denisa “ANXHELIKA” Axhanela knocks out nje pesant ne MANA BOARD GAMES ne prishtine, presidenti i UFC Prishtina Berti Grorani thot se preferon te goditet nga Francis Nunganu se sa nga Denisa, Co owner i UFC Prishtina edhe Welterweight champ Ari Gojani nuk ka guxuar te flas per incidentin nga frika se Denisa mund ta godas. Fjolla Gjikolli eshte shume e kenaqur me qka ka ndodhur deri tani.

Continue Reading

Lajme

TESTI 2 PER SLIDER HYHYHY

Published

on

By

Continue Reading

Trending